Историја: 15-годишник дебитираше во Премиер лигата 🎥

Арсенал продолжи со добрите резултати и славеше рутинска победа на гостувањето кај Брентфорд.

Меѓутоа, мечот ќе остане запаметен бидејќи во игра влезе 15-годишник и со тоа стана најмладиот дебитант во историјата на англиската елита.

Етан Нванери влезе да ги одигра последните минути и Артета му дозволи неговото име да биде запишано во историјата на Премиер лигата, бидејќи дебитираше со 15 години и 181 денови.

Рекордот претходно му припаѓаше на Харви Елиот,  кој дебитираше со 16 години и 30 дена.

Минатата сезона, на негови 14 години дебитирал во тимот на Арсенал до 18 години и од оваа сезона игра за тимот до 21 година, а денес дебитираше во Премиер лигата.

Коментари

ПОСЛЕДНИ

Дојде како голем талент, а Анчелоти сезонава нема да смета на него?!

Unboxing: Што е ново во студиото на BMG Network!? ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=VWHUjtOK-xMТурскиот суперталент Арда Ѓулер нема да остане во Реал Мадрид оваа сезона, затоа...

Ковачевски: Младите образовани луѓе ѝ се потребни на државата

Премиерот Ковачевски присуствуваше на првиот академски час и доделувањето индекси на новите студенти на Медицинскиот факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје,...

Адеми: Опозицијата ги штити интересите на казината, веќе две години го блокира Законот за игри на среќа

Координаторот на Демократската унија за интеграцијаа,  Арбер Адеми на денеска на прес-конференција изјави дека албанската опозиција се претворила во мегафон на македонската опозиција ВМРО-ДПМНЕ. Според...

Адеми: Албанската опозиција предводена од ВМРО го блокираше Законот за игри на среќа

Координаторот на пратеничката група на ДУИ, Арбер Адеми преку прес-конференција ги отфрли сите тврдења на албанската опозиција за Законот за игри на среќа. Адеми рече...