Ирачка актерка го тужи „Економист“ затоа што искористиле нејзина фотографија во напис за дебелина (ВИДЕО)

Ирачката актерка Енас Талеб го тужи весникот „Економист“ за користење на нејзината фотографија за да илустрира напис за арапските жени за кои тврди дека се „подебели“ од мажите. Таа исто така тврди дека фотографијата е „фотошопирана“.

Познатата актерка и водителка на ток-шоу изјави дека веќе поднела тужба против британскиот весник, кој одби да коментира.

Во написот „Зошто жените се подебели од мажите во арапскиот свет“, објавен на крајот на јули, користена е фотографија на Талеб од пред девет месеци на меѓународниот фестивал во Вавилон во Ирак.

Во него се наведува дека сиромаштијата и социјалните ограничувања што ги задржуваат жените дома се меѓу причините зошто арапските жени се повеќе дебели од мажите.

Дополнителна причина, се наведува во написот, може да биде културна, имено тоа што мажите во арапскиот свет ги гледаат „облините“ како привлечни.

– Ирачаните често ја наведуваат Енас Талеб, актерка со обемни облини (на фотографијата) како идеал за убавина – пишува во написот.

Актерката го окарактеризира написот како „навреда за арапските жени и особено за Ирачанките“ и ги праша уредниците на весникот „зошто се заинтересирани за дебелите жени во арапскиот свет, а не за Европа или САД“.

Таа за магазинот „Њу лајнс“ изјави и дека е здрава жена и задоволна со својот изглед.

– Тоа ми е најважно – изјавила актерката.

 

 

ПОСЛЕДНИ

Проблем за Баерн: Повредата на Гнабри е сериозна

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQБаерн Минхен лесно ја заврши работата во Купот на гостувањето кај Пројзен Минстер,...

Саудиска Арабија посериозно ја развива својата нуклеарна програма

Саудиска Арабија ја објави својата посветеност на изградбата на нуклеарна програма, како и ветување дека ќе овозможи поголем надзор над инспекторите за атомска енергија,...

Приведен шверцер на мигранти од Струга, пронајдени 33 лица

Денеска, во 11.30 часот, полициски службеници од РЦ за ГР „Југ“ – ПС за ГП и ГН Богородица, во близина на бензинска пумпа на...

Џабе милијардите: На натпревар во Саудиска Арабија присуствуваа 61 гледач

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQСаудиска Арабија вложува милијарди во фудбалот и веќе во лигата во оваа земја...