Инфлацијата во Обединетото Кралство – 10,1 %, поттикната од зголемените цени на храната и горивата

Британските медиуми јавуваат дека во јули месец стапката на инфлација во Обединетото Кралство се искачила на 10,1 отсто, при што бележи зголемување во споредба со претходниот месец.

Инфлацијата во Обединетото Кралство се искачи над 10 проценти за прв пат по 40 години, поттикната од зголемените цени на храната и горивото бидејќи домаќинствата се под зголемен притисок од кризата на трошоците за живот.

Двоцифрени стапки на инфлација Обединетото кралство последен пати имало во повисока во февруари 1982 година, јавува Гардијан.

Ова е четврти пат во 70 години инфлацијата да го надмине прагот од 10 отсто, а другите периоди се 1951-2, 1973-77 и 1979-82.

Најголемите зголемувања се забележани кај лебот и житариците, млечните производи, месото и зеленчукот, при што зголемената цена на храната доведе до рекордно зголемување на цените на рестораните и хотелите и ги зголеми трошоците за готови производи. Зголемувањето на инфлацијата ја зголемија и цената на другите основни производи, како што се храната за домашни миленици, тоалетните ролни, четките за заби и дезодорансите.

Цените за аранжманите за одмор и авионските билети нагло пораснаа, поттикнати од летниот наплив што се одрази на преполните аеродроми низ земјата.

Домаќинствата се очекува да бидат под дополнителен притисок оваа есен поради новиот пораст на сметките за енергија, за кои Банката на Англија прогнозира дека ќе ја доведе инфлацијата над 13 проценти и ќе предизвика долга рецесија, бидејќи семејствата ќе ги зауздаат ​​своите трошоци.

Зголемените цени на енергијата во Европа, влошени со руската инвазија на Украина, поттикнаа висока инфлација низ целиот континент. Иако цените на бензинот и дизелот во Британија се намалија во јули од рекордните нивоа забележани еден месец претходно, ОНС соопшти дека трошоците останале значително повисоки од една година порано, што ја зголемува инфлацијата.

Економистите предупредија дека зголемените цени на храната и зголемувањето на сметките за енергија најмногу ќе ги погодат посиромашните семејства.

– Ќе бидат потребни многу месеци и многу повеќе болка за животниот стандард, пред да почне да се намалува инфлацијата. Значи, приоритет број еден за следниот премиер ќе биде да понуди значителна поддршка за да им помогне на милиони семејства низ бруталната зима и пошироко – рече Џејмс Смит, истражувачки директор во тинк-тенкот на Фондацијата Резолуција.

ПОСЛЕДНИ

Официјално: Малдини го напушти Милан

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusТоа што се најавуваше сега доби официјална потврда, Паоло Малдини и Милан се разделија.Италијанскиот клуб со официјално соопштение...

Јувентус ги информирал Реал и Барса дека излегува од Суперлигата

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusОд Јувентус испратиле писмо до Реал Мадрид и Барселона со кое ги информираат двата клуба дека „бјанконерите“ стартувале...

Ди Марија: Заминувам од Јувентус со горчлив вкус

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusАнхел ди Марија официјално го потврди заминувањето на Јувентус, после само една година.Ди Марија сезонава во Серија А...

Топ 10 најголеми фудбалски дербија 🎥

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusА што се смета за дерби натпревар ? Локација! Многу дербиња се меѓу локалните ривали. Ова им олеснува...