Инцидент кај „Скендербег“, летаат камења и столчиња (ФОТО)

Инциденти и провокации кај споменикот на „Скендербег“ откако почнаа да летаат камења, столчиња и разни тврди предмети од две страни – од непознати граѓани кои дојдоа од правец на Старата скопска чаршија и поворката која учествува во протестите против францускиот предлог.

Според тоа што може да се види на видеата на социјалните мрежи, имаше мал број на полицајци во моментите кога дојде до инцидентите, но потоа пристигна поголем полициски кордон и ги одвои двете групи, со што се спречи поголем инцидент.

Неофицијално има и уапсени граѓани.

Тапани на петтиот ден протести против францускиот предлог. Денеска насобраните граѓани од пред Владата се упатија кон зградата на Министерството за надворешни работи, по што од таму ќе го завршат маршот пред Собранието, каде што вчера се случија и инциденти со полициските специјалци.

На протестите е присутен и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, како и членови на потесното партиско раководство.

ПОСЛЕДНИ

Јувентус ги информирал Реал и Барса дека излегува од Суперлигата

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusОд Јувентус испратиле писмо до Реал Мадрид и Барселона со кое ги информираат двата клуба дека „бјанконерите“ стартувале...

Ди Марија: Заминувам од Јувентус со горчлив вкус

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusАнхел ди Марија официјално го потврди заминувањето на Јувентус, после само една година.Ди Марија сезонава во Серија А...

Топ 10 најголеми фудбалски дербија 🎥

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusА што се смета за дерби натпревар ? Локација! Многу дербиња се меѓу локалните ривали. Ова им олеснува...

Пресуда на Основен кривичен суд – Клиника Жан Митрев нема пропусти во работењето

1,1K Основниот кривичен суд потврди дека нема никакви пропусти во работењето на Клиничката болница Жан Митрев. Обвиненијата на МАЛМЕД во однос на наводите за прекршоци...