И покрај инвазијата започна фудбалската сезона во Украина: Секој стадион мора да има скривница

Денес со натпреварот помеѓу Шахтјор и Металист Харков официјално започна ноивата фудбалска сезона во Украина која ќе се игра и покрај воената инвазија на Русија.

Поради воената инвазија ќе има и посебни услови за одигрување на натпреварите. Стадионите ќе мораат да имаат скривница за потенцијални воздушни напади која нема да биде одалечена повеќе од 500 метри. Првите неколку кола ќе се играат без присуство на публика.

Денешниот натпревар е прв во Украина после пауза од осум ипол месеци, последната сезона беше прекината поради почетокот на војната.

Натпреварите ќе се играат во украинската престолнина и во градовите западно од границите со Русија. Ѓоко Зајков и Енур Тотре кои се повремени репрезентативци на Македонија играат во Украина и се дел од тимот на Ворскла Полатава.

Европските натпревари украинските тимови ќе ги играат во Полска.

Коментари

ПОСЛЕДНИ

Ова се најплатените играчи во Премиер лигата, Де Брујне на врвот

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQФудбалерот на Манчестер сити, Кевин Де Брујне е најплатениот играч во Премиер лигата.Белгиецот со околу...

Проблем за Баерн: Повредата на Гнабри е сериозна

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQБаерн Минхен лесно ја заврши работата во Купот на гостувањето кај Пројзен Минстер,...

Саудиска Арабија посериозно ја развива својата нуклеарна програма

Саудиска Арабија ја објави својата посветеност на изградбата на нуклеарна програма, како и ветување дека ќе овозможи поголем надзор над инспекторите за атомска енергија,...

Приведен шверцер на мигранти од Струга, пронајдени 33 лица

Денеска, во 11.30 часот, полициски службеници од РЦ за ГР „Југ“ – ПС за ГП и ГН Богородица, во близина на бензинска пумпа на...