Ињаки Вилијамс избра да игра за Гана

Напаѓачот на Атлетик Билбао ја објави својата одлука да настапува за репрезентацијата на Гана.

Фудбалерот роден во Шпанија, Ињаки Вилијамс, најави дека во остатокот од кариерата ќе настапува за репрезентацијата на Гана.

Вилијамс е роден во Шпанија од родители кои, бегајќи од граѓанската војна во Либерија, стигнале до бегалскиот камп во Гана. По Гана тие трајно се преселиле во Баскија.

„Чувствувам дека дојде моментот да го пронајдам моето потекло. Африка и Гана се дел од моето семејство. Сакам да вратам мал дел од сето она што ни го даде Гана, бидејќи одигра значајна улога во тоа да станам личност што сум“, напиша Вилијамс на Твитер.

Вилијамс играше за јуниорските селекции на Шпанија, а забележа и еден настап за сениорската селекција, во 2016 година против Босна и Херцеговина во пријателски натпревар. На Светското првенство оваа година Гана ќе игра во групата Х заедно со Португалија, Јужна Кореја и Уругвај.

ПОСЛЕДНИ

Парите прават чуда: Меси, КР и Бензема играат за ист клуб во Лигата на шампионите во сезоната 2023/24?

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusОд почетокот на јуни, сопственикот на Њукасл Јунајтед е и мнозински акционер на четири водечки клубови во Саудиска...

Официјално: Малдини го напушти Милан

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusТоа што се најавуваше сега доби официјална потврда, Паоло Малдини и Милан се разделија.Италијанскиот клуб со официјално соопштение...

Јувентус ги информирал Реал и Барса дека излегува од Суперлигата

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusОд Јувентус испратиле писмо до Реал Мадрид и Барселона со кое ги информираат двата клуба дека „бјанконерите“ стартувале...

Ди Марија: Заминувам од Јувентус со горчлив вкус

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusАнхел ди Марија официјално го потврди заминувањето на Јувентус, после само една година.Ди Марија сезонава во Серија А...