Хрватска изгубила речиси 10 отсто од населението, Словенци има повеќе отколку пред десет години

Хрватска падна на помалку од 3,9 милиони жители, според конечните резултати од пописот на населението од 2021 година.

Според минатогодишниот попис, Хрватска има 3.871.833 жители. Во однос на пописот од 2011, бројот на жители се намалил за 413.056 лица, или 9,6 отсто.

Ако се погледнат податоците од 1991, односно од почетокот на хрватската независност, трендот е уште поизразен. За триесет години падот е константен, а Хрватска изгубила точно 912.432 жители, што е повеќе од целото население на Загреб.

Од друга страна, Словенија бележи пораст на бројот на жители. Пред десет години имало 2.050.189 Словенци, додека сега ги има 2.108.977, што е раст од речиси 58 илјади луѓе, односно 2,1 отсто.

ПОСЛЕДНИ

Парите прават чуда: Меси, КР и Бензема играат за ист клуб во Лигата на шампионите во сезоната 2023/24?

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusОд почетокот на јуни, сопственикот на Њукасл Јунајтед е и мнозински акционер на четири водечки клубови во Саудиска...

Официјално: Малдини го напушти Милан

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusТоа што се најавуваше сега доби официјална потврда, Паоло Малдини и Милан се разделија.Италијанскиот клуб со официјално соопштение...

Јувентус ги информирал Реал и Барса дека излегува од Суперлигата

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusОд Јувентус испратиле писмо до Реал Мадрид и Барселона со кое ги информираат двата клуба дека „бјанконерите“ стартувале...

Ди Марија: Заминувам од Јувентус со горчлив вкус

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusАнхел ди Марија официјално го потврди заминувањето на Јувентус, после само една година.Ди Марија сезонава во Серија А...