Холивуд го почитува Зеленски – за нив тој е вистински херој

Од Бен Стилер до Џесика Чaстејн, познатите личности го поддржаа претседателот на Украина и неговите воени напори.

Стилер е една од низата ѕвезди од кои го направија долгото патување до Кијив за да го запознаат Зеленски, кој и самиот беше поранешен актер и комичар. Патување кое вклучува ноќно патување со воз од Полска, бидејќи комерцијалните летови и приватните авиони не можат да летаат во воздушниот простор на Украина од безбедносни причини.

Пред Стилер дојде актерот Шон Пен, кој го посети три пати од инвазијата и снима документарен филм за војната, во кој несомнено ќе се појави Зеленски.

На неговата последна посета, Пен му даде на Зеленски еден од неговите Оскари за да го задржи до победата на Украина. Тоа беше начин Пен да покаже колку верува дека претседателот и земјата ќе ја преживеат оваа војна.

„Се чувствувам ужасно. Ова е за вас. Тоа е само симболична глупост, но ако знам дека ова е тука со тебе, тогаш ќе се чувствувам подобро и посилен за борбата“, му рече Пен на Зеленски.

Други ѕвезди кои го посетија Зеленски се британскиот авантурист Бер Грилс, основачот на Вирџин, Ричард Бренсон, актерката Џесика Частејн, Боно од U2, ТВ водителот Дејвид Летерман, шпанско-американскиот славен готвач Хозе Андрес и историчарот Тимоти Снајдер.

Анџелина Џоли и акционата ѕвезда од 1980-тите Жан-Клод Ван Дам, кои снимаа во Кијив за продукција на Нетфликс пред две години, исто така ја посетија Украина за да се сретнат со бегалците и војниците.

Актерот Марк Хамил од „Војна на ѕвездите“, кој доброволно се пријави да стане едно од лицата на платформата за собирање средства на Зеленски, „United24“, штотуку стана гласот на англиски јазик на апликацијата за систем за предупредување за воздушен напад ширум Украина.

Според оние кои ги следеле и биле вклучени во комуникациските напори на Зеленски, претседателот бил тој што го задржал Холивуд да ги следи настаните по смирувањето на првичниот медиумски скок.

„Тој е природен во говорењето поради неговото потекло“, рече Ники Фаулер, претседател на Здружението на холивудските критичари, кој исто така е полу-Украинец.

„Мислам дека тоа одекнува кај многу познати личности“, додаде тој.

Холивуд го „почитува“ Зеленски затоа што за нив тој е вистински херој, рече Фаулер.

„Кога можете да имате пристап до вистински херој, што едноставно не го гледате во филмовите, кој не би сакал да го поддржи тоа?“, додаде тој.

Приказната на Зеленски беше „уметност што го имитира животот“ и го заинтригира не само Холивуд, туку и САД воопшто, рече Фаулер.

Новинарот на „Холивуд репортер“, Етан Влесинг, рече дека способноста на Зеленски „да командува со 24-часовниот циклус на вести користејќи социјални медиуми, генерира голема почит во Холивуд, а не само минлива слава“.

Годинава, обраќањето на Зеленски во Кан наиде на овации. Магазините „Тајм“, „Политико“ и „Фајненшл тајмс“ го направија личност на годината.

Надвор од украинскиот парламент, можеби како знак на неговото минато како актер, Зеленски создаде Украинска патека на славните. Оние кои се сметаат за најголеми поддржувачи на Украина беа почестени со плакета. Пен и Андрес се меѓу оние кои се појавуваат покрај политичарите како што е Британецот Борис Џонсон, кој стана славна личност во Украина за време на неговиот мандат, како и лидерите на Полска, Латвија, Чешка, Словенија и ЕУ.

„Како поранешен актер, Зеленски ја цени моќта на актерите, особено од Холивуд“, според неговата претходна прес-секретарка Јулија Мендел тоа ја направи Украина попопуларна.

Мендел беше меѓу оние кои помогнаа да се организираат канали за комуникација со познати личности, вклучувајќи го и Елон Маск, кој на почетокот беше страствен поддржувач на Украина.

Зборувајќи за тоа како Зеленски успешно комуницира со западот, Мендел рече дека Зеленски ги има насочено своите напори да ги натера луѓето, вклучително и ѕвездите да разберат што се случува во Украина.

„На почетокот, Зеленски беше доста агресивен, но ги изразуваше колективните мисли и чувства на многу Украинци“, рече Мендел, посочувајќи на обраќањето на претседателот во март кога му кажа на НАТО дека е слабо и дека носи одговорност за секој загинат Украинец.

Подготви: А. Р.

Извор: Гардијан

ПОСЛЕДНИ

Руските дезинформации за уништен „Леопард“ со германски екипаж во македонските медиуми виа Б-92

Во очај да покаже какви – такви резултати на бојното поле, соочено со постојани загуби на територии, жива сила и воена опрема, како и...

Елмас добива нов тренер во Наполи?

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQTимот на Наполи игра прилично слабо од почетокот на сезоната, а претседателот Аурелио...

Меѓународен ден на Бошњаците/ Доко: Да работиме заедно за попрогресивна земја

Скопје, 26 септември – 28 септември – Меѓународниот ден на Бошњаците денеска во Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците беше одбележан преку организирана...

Древен гроб на Маите пронајден во текот на изградба на железница во Мексико

Мексиканските археолози откопаа богато украсени остатоци од човечки скелет во гробница стара повеќе од илјада години, во област каде што работниците ја завршуваат изградбата...