Холандските железничари штрајкуваат барајќи повисоки плати

Вработените во холандските железници започнаа штрајк во западниот, најнаселен дел од земјата и бараат зголемување на платите за да се компензира вртоглавата инфлација. Железничкиот оператор НС објави дека тоа значи дека услугите ќе бидат прекинати и во другите делови на Холандија, вклучително и меѓународните линии до Белгија.

„Користете друг превоз или одложете го патувањето. Нема да сообраќа автобус за замена“, се вели на веб-страницата. 24-часовниот штрајк е веќе втор за три дена по првиот штрајк на северот на земјата. Синдикатите протестираат поради прекинот на преговорите со раководството за колективниот договор при што побараа повисоки плати.

Потрошувачките цени во Холандија се очекува да пораснат за 9,9 отсто во 2022 година, а следната година се очекува раст од 4,3 отсто. Синдикатите ФНВ, ВВМЦ и ЦНВ планираат уште три 24-часовни штрајкови: в понеделник во северозападниот дел на земјата, во вторник во централна Холандија и в среда во југоисточниот дел.

ПОСЛЕДНИ

Пендаровски на инаугурација на Ердоган

Претседателот Стево Пендаровски, на 3 јуни 2023 година, сабота, во Анкара ќе присуствува на свечена церемонија на стапување на должност на претседателот на Турција,...

СДСМ: Мицкоски стои пред одлука, дали ќе ја поддржи европската иднина или ќе го следи патот на Груевски

По 17 години чекање, нашата држава ги започна преговорите со ЕУ и има историска шанса за брз напредок во евроинтеграциите. За реализација на оваа...

Османи и Агелер со заедничко видеообраќање за годишнината од стратешкиот дијалог: Претстојат тешки одлуки, но САД се вашиот најголем пријател, порача амбасадорката

Како стратешки партнери ни претстојат бројни активности со цел адресирање на предизвиците на земјава како што е натамошното зајакнување на нашиот автентичен модел на...

Чави откри кога Меси ќе донесе одлука каде да продолжи

Што ќе се случува во последното коло во Серија А, Ла Лига и Лига 1 ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=QLKC01XSZ7ITренерот на Пари Сен Жермен, Кристоф Галтие на...