Хоџиќ: Охридскиот рамковен договор е поуспешен и од Дејтонскиот мировен договор

На вториот ден од Школата за млади лидери „ Peace Forum Dialogue“ свое предавње одржа заменик-директорот на Агенцијата за остварување на правата на заедниците, Џелал Хоџиќ на тема „ Интеграциски процеси“.

Хоџиќ истакна дека Охридскиот рамковен договор целосно ја промени нашата држава.

Според Хоџиќ развојот на општеството зависи од интегрираноста на заедниците во него, дека различностите се наше богаство, а наша цел е градење општество на еднакви шанси.

Според него, со потпишувањето на Охридскиот рамковен договор била сменета Преамбулата со која во минатото биле дискриминирани другите етнички заедници.

Според Хоџиќ, Охридскиот рамковен договор е поуспешен и од Дејтонскиот мировен договор, без Охридскиот договор ќе бевме блокирани, истакна тој.

„Пред потпишувањето на Охридскиот рамковен договор, Република Северна Македонија ги дискриминираше другите етнички заедници, по потпишувањето на Охридскиот договор беше сменета Преамбулата, сега дискриминацијата престана и е многу подобро“, изјави Хоџиќ пред повеќе од 60 учесници на Школата за млади лидери организирана од Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците по повод одбележувањето на 21-годишнината од Охридскиот рамковен договор.

ПОСЛЕДНИ

Јувентус ги информирал Реал и Барса дека излегува од Суперлигата

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusОд Јувентус испратиле писмо до Реал Мадрид и Барселона со кое ги информираат двата клуба дека „бјанконерите“ стартувале...

Ди Марија: Заминувам од Јувентус со горчлив вкус

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusАнхел ди Марија официјално го потврди заминувањето на Јувентус, после само една година.Ди Марија сезонава во Серија А...

Топ 10 најголеми фудбалски дербија 🎥

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusА што се смета за дерби натпревар ? Локација! Многу дербиња се меѓу локалните ривали. Ова им олеснува...

Пресуда на Основен кривичен суд – Клиника Жан Митрев нема пропусти во работењето

1,1K Основниот кривичен суд потврди дека нема никакви пропусти во работењето на Клиничката болница Жан Митрев. Обвиненијата на МАЛМЕД во однос на наводите за прекршоци...