Хари Кејн со голот против Арсенал сруши три рекорди

Денес Тотенхем беше поразен во лондонското дерби против Арсенал со 1:3, но овој натпревар и покрај поразот долго ќе го памети напаѓачот на „петлите“ Хари Кејн.

Првата ѕвезда на Тотенхем кој денес беше стрелец на единствениот гол за својот тим од пенал успеа да урне дури три рекорди. Кејн во 31. минута кога ја реализираше најстрогата казна го постигна неговиот 100-ти јубилеен гол на гостувањата.

Овој гол за него беше 44-ти во лондонските дербија и така успеа да го прескокне Тиери Анри кој овој натпревар го гледаше од трибините.

Третиот рекорд на Кејн е што тој гол беше и седми против Арсенал со што стана првиот фудбалер кој постигнал толку голови против еден англиски премиерлигаш.

Коментари
ПОСЛЕДНИ

Меси испратен со свирежи, тој имаше одговор за фановите🎥

Што ќе се случува во последното коло во Серија А, Ла Лига и Лига 1 ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=QLKC01XSZ7IЛионел Меси синоќа го одигра својот последен натпревар...

Османи објави план од 9 чекори за нормализација на ситуацијата во Косово

Претседавачот со ОБСЕ, министерот Бујар Османи, објави план во девет чекори за деескалација и нормализација на тензиите на северот на Косово. Планот, како што се...

Во експлозија кај Днепар 20 повредени, меѓу кои пет деца

Руска ракета погоди двокатна станбена зграда во близина на Днепар, при што се повредени најмалку 20 лица, меѓу кои пет деца, соопшти синоќа шефот...

Попладне пороен дожд и грмежи

Времето денеска претпладне ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Oд пoпладневните часови на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и...