Гвардиола: Не сум опседнат со ЛШ, не ми зависи животот од тоа

Менаџерот на Манчестер Сити, Пеп Гвардиола изјави дека не е опседнат со освојување на Лигата на шампионите и дека неговата иднина во клубот нема да зависи од тоа колку е успешен во најпрестижното натпреварување.

Гвардиола има договор со „граѓаните“ до 2023 година, а до сега освои четири титули во Премиер лигата, но не успева да го подигне трофејот во Лигата на шампиони.

„Мојот живот не зависи од Лигата на шампионите. Би сакал да ја освојам, сите се обидуваат да го направат тоа, но јас не сум опседнат“, изјави Пеп Гвардиола.

„Сакам тимот да напредува и да игра подобро. Тоа ми е главната работа. Тука сум да го направам тимот подобар и играчите да се претстават подобро. Сите знаат дека титулите се важни, но не размислувам што ќе се случи за 11 месеци од сега или ако загубиме. Тоа не е единственото нешто. Ако победиме, ќе бидам генијалец, а ако не успееме, ќе доживееме неуспех. Ништо не се менува“, изјави Каталонецот.

ПОСЛЕДНИ

Американците обезбедија „Гепарди“ – самоодни противвоздушни системи што итно ѝ се потребни на Украина

Американската војска и додели на компанија со седиште во Флорида договор вреден нешто повеќе од 118 милиони долари за снабдување на украинската војска дополнителни...

Пендаровски на инаугурација на Ердоган

Претседателот Стево Пендаровски, на 3 јуни 2023 година, сабота, во Анкара ќе присуствува на свечена церемонија на стапување на должност на претседателот на Турција,...

СДСМ: Мицкоски стои пред одлука, дали ќе ја поддржи европската иднина или ќе го следи патот на Груевски

По 17 години чекање, нашата држава ги започна преговорите со ЕУ и има историска шанса за брз напредок во евроинтеграциите. За реализација на оваа...

Османи и Агелер со заедничко видеообраќање за годишнината од стратешкиот дијалог: Претстојат тешки одлуки, но САД се вашиот најголем пријател, порача амбасадорката

Како стратешки партнери ни претстојат бројни активности со цел адресирање на предизвиците на земјава како што е натамошното зајакнување на нашиот автентичен модел на...