Груби: Владата преку обврзници им помага на општина Тетово и Желино да ги подмират неплатените обврски

Владата на Република Северна Македонија преку финансискиот инструмент- структурни обврзници издадени од страна на Министерството за финансии ќе им помогне на општините Тетово и Желино да ги подмират доспеаните и неплатени обврски кон Управата за јавни приходи, ова го соопшти преку својата Фејсбук страна првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, г-дин Артан Груби.

Целосна објава:

✅ Ја подобруваме финансиската стабилност на општина Тетово и Желино!

👉Владата преку финансискиот инструмент структурни обврзници издадени од Министерството за финансии ќе им помогне на општина Тетово и Желино да ги подмират доспеаните и неплатени обврски.

📈Вредноста на финансиската обврзница за општина Тетово е 250.165.143 денари, додека за општина Желино 21.735.891 денари.

📌Корисници на овие обврзници ќе бидат доверителите кон кои овие општини имаат неплатени обврски и тие ќе можат да ги користат овие обврзници за плаќање даноци кон Управата за јавни приходи, односно за

👉 плаќање на даночниот долг настанат по основ на ДДВ (освен ДДВ при увоз) и

👉 Данок на добивка.

Рокот на доставување на обврзниците е 10 години и општините се обврзани да ја вратат вкупната номинална вредност на обврзниците на еднакви рати од 10 години на сметката на Буџетот на Република Северна Македонија.

ПОСЛЕДНИ

Кога Гвардиола бил понуден на Црвена Звезда…

Не како тренер, туку како фудбалер…Гвардиола беше нуден на Црвена Звезда…На почетокот на сезоната 2005/06, кога црвено-белите започнаа целосна реконструкција со нов претседател...

15-годишно девојче силувано во Делчево

На 07.12.2023 полициски службеници од Полициската станица Делчево го лишиле од слобода Г.В.(38) од Делчево. Тој се сомничи дека силувал малолетничка.Во координација со Јавен...

Полицијата го расчисти случајот во Карбинци, нема елементи на кривично дело

СВР Штип во содејство со Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за општ и насилен криминал при Бирото за јавна безбедност и СВР Скопје...

Маричиќ: Уставните измени се единствен услов за продолжување на нашиот пат кон ЕУ

Со успешното завршување на скрининг процесот, до крајот на месецов до ЕУ ќе треба да ги доставиме клучните документи за отворање на преговорите по...