Груби: Проевропското крило на опозицијата ќе се одрази на уставните измени

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби на вчерашното интервју за ТВ 21 изјави дека во опозицијата има проевропски струи кои ќе гласаат за уставните измени.

Тој рече дека 6 проуставни пратеници ќе бидат во редовите на опозицијата, која исто така е составена од неколку партии во коалиција со ВМРО -ДПМНЕ и дека има проевропски пратеници кои ќе гласаат за измените.

Воедно ќе донесат реформи во ВМРО-ДПМНЕ.

„Сега имаме 74 пратеници, 64 од владината коалиција, 8 од Алијана на Албанците и 2 од  БЕСА, уште 6 ќе најдеме кај опозицијата. Имаме секојдневен контакт со пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, некои ќе гласаат, убеден сум“, категорично одговори Груби.

ПОСЛЕДНИ

Пред седум години излезе како маскота со Серхио Рамос, денес ќе игра против него🎥

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQЛамин Јамал е последниот голем талент кој излезе од познатата академија на Барселона,...

Роналдо продолжува да руши рекорди🎥

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQЕкипата на Ал Наср со 1:2 победи против Ал Тае во Сауиската лига, а херој беше...

Груби: Владата преку обврзници им помага на општина Тетово и Желино да ги подмират неплатените обврски

Владата на Република Северна Македонија преку финансискиот инструмент- структурни обврзници издадени од страна на Министерството за финансии ќе им помогне на општините Тетово и...

Проблем за Тен Хаг, Манчестер Јунајтед остана без двајца дефанзивци

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQДефанзивците на Манчестер Јунајтед, Лисандро Мартинез и Серхио Регилон се здобија со повреди...