Груби: Со еднакво општество, добиваме сите

Првиот потпретседател на Владата  и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, г. Артан Груби денеска учествуваше на третиот и последен ден од Школата за млади лидери „Peace Forum Dialogue“ што се организира во рамките на одбележувањето на 21-годишнината од Охридскиот рамковен договор.

Груби, откако им се заблагодари на младите учесници и предавачи на Школата за млади лидери „Peace Forum Dialogue“, им ги подели и сертификатите.

„Мислам дека треба да им објасниме на младите кои се придобивките што ги имаме од Охридскиот договор. Знаете дека  сите имаме корист од еднакво општество за сите и денес и после 21 година државата се грижи за заедниците кои живеат во неа и сите заедници станаа еднакви бидејќи Албанците, Македонците, Србите, Бошњаците и другите кои живеат заедно во една земја  се грижат за безбедноста и евроатлантската перспектива. Денеска сме членки на НАТО и минатиот месец почнавме преговори за членство во Европската Унија. Знаете дека земјава доби кандидатски статус со Европската Унија токму од потпишувањето на Охридскиот договор и денес сме во 2022 година каде министрите Албанци, Турци, Срби, Роми, Власи и Босанци се борат за нашата земја да ја видат земјата интегрирана во Европската Унија. И заедно преку организирање на вакви настани подобро да ги покажеме и разјасниме придобивките што државата и општеството ги имаат од Охридскиот договор. Затоа се собравме деновиве овде заедно да го споделиме искуството, да научиме и да го споделиме истото со пријателите. Решивме Школата за млади лидери „Peace Forum Dialogue“ и „Peace Festival“ да се организираат заедно за да станат традиционални настани, додека следната година очекуваме да биде нешто уште поголемо. Многу ми е драго што одлучивте да учествувате во оваа школа и изразувам благодарност до сите учесници и предавачи кои беа дел од ова училиште“, рече Груби во својот говор пред присутните.

 

Инаку, во рамки на одбележувањето на 21-годишнината од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор, Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците, за прв пат ја организираше Школата „Peace Forum Fialogue“ за млади лидери.

Преку оваа школа младите учесници имаат можност да се стекнат со информации за функционирањето на политичкиот систем во државата. Спроведувањето на политиките произлезени од Охридскиот рамковен договор, унапредувањето на меѓуетничките односи, управувањето со конфликти, градењето мир, социјалната кохезија, консензуалната демократија, интеграцијата, градењето мир и соживот меѓу етничките заедници и интеграцијата на граѓаните во јавноста, општествениот, економскиот и културниот беа дел и од предавањата во рамките на Школата за млади лидери „Peace Forum Dialogue“.

Целта на Школата за млади лидери беше стекнување нови знаења и подобрување на лидерските вештини за можности и придонес за иднината, во позитивниот развој на општеството.

ПОСЛЕДНИ

Меси испратен со свирежи, тој имаше одговор за фановите🎥

Што ќе се случува во последното коло во Серија А, Ла Лига и Лига 1 ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=QLKC01XSZ7IЛионел Меси синоќа го одигра својот последен натпревар...

Османи објави план од 9 чекори за нормализација на ситуацијата во Косово

Претседавачот со ОБСЕ, министерот Бујар Османи, објави план во девет чекори за деескалација и нормализација на тензиите на северот на Косово. Планот, како што се...

Во експлозија кај Днепар 20 повредени, меѓу кои пет деца

Руска ракета погоди двокатна станбена зграда во близина на Днепар, при што се повредени најмалку 20 лица, меѓу кои пет деца, соопшти синоќа шефот...

Попладне пороен дожд и грмежи

Времето денеска претпладне ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Oд пoпладневните часови на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и...