Груби: Пензионерите ќе ги добијат своите пензии на крајот на овој месец со зголемување од 6,8 %

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби ги објави новите важни одлуки донесени на денешната 83-та седница на Владата.
Како што истакна, Груби една од поважните одлуки е дека на крајот на овој месец пензионерите ќе почнат да ги добиваат нивните пензии со зголемување од 6,8%.
Исто така, Владата донесе одлука за трговската маржа на основните прехранбени производи која продолжи да биде замрзната во наредните три месеци, до 31 декември годинава во трговијата на големо и мало.
Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за заштита на децата е испратен во собраниска процедура со кој ќе се овозможи зголемување на платите за категоријата даватели на услуги во градинките за 15%, а се утврдува и дека висината на нивната минимална плата да не биде помала од 57% од просечната плата.
Усвоен е и текстот на предлог законот за ратификација на Рамковната спогодба за финансиско партнерство меѓу нашата земја и Европската комисија за ИПА III, како и Информацијата за Секторската спогодба со Европската комисија со која се дефинира начинот на спроведување на финансиската помош во областа на земјоделството и руралниот развој преку програмата ИПАРД III.
Исто така, усвоена е и Информацијата за потпишување на Договорот за соработка меѓу Владата и општините од државата во сферата на дијаспората, објави Груби на социјалните мрежи.

ПОСЛЕДНИ

Пред седум години излезе како маскота со Серхио Рамос, денес ќе игра против него🎥

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQЛамин Јамал е последниот голем талент кој излезе од познатата академија на Барселона,...

Роналдо продолжува да руши рекорди🎥

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQЕкипата на Ал Наср со 1:2 победи против Ал Тае во Сауиската лига, а херој беше...

Груби: Владата преку обврзници им помага на општина Тетово и Желино да ги подмират неплатените обврски

Владата на Република Северна Македонија преку финансискиот инструмент- структурни обврзници издадени од страна на Министерството за финансии ќе им помогне на општините Тетово и...

Проблем за Тен Хаг, Манчестер Јунајтед остана без двајца дефанзивци

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQДефанзивците на Манчестер Јунајтед, Лисандро Мартинез и Серхио Регилон се здобија со повреди...