Груби оствари средба со новоименуваниот британски амбасадор, Метју Лосон

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби денес оствари средба  со новоименуваниот британски амбасадор, Метју Лосон.

„Му честитав за новиот мандат и изразив сочувство за смртта на кралицата Елизабета II. Ми ја пренесе големата поддршка од Обединетото Кралство за политиките на развој на нашата држава. Го потврдивме пријателство помеѓу двете земји, унапредување на соработката во областа на економијата, одбраната како партнерски држави во НАТО, во борбата против криминалот и корупцијата како и поддршка во натамошните реформски процеси на земјава.
Ќе продолжиме со цврстото партнерство и пријателство изградени низ изминатите три децении преку политичките, економските, културните и образовните врски на нашите општества и граѓани.“, напиша Груби на социјалните мрежи.
May be an image of 3 people, people standing, suit and indoor
ПОСЛЕДНИ

Парите прават чуда: Меси, КР и Бензема играат за ист клуб во Лигата на шампионите во сезоната 2023/24?

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusОд почетокот на јуни, сопственикот на Њукасл Јунајтед е и мнозински акционер на четири водечки клубови во Саудиска...

Официјално: Малдини го напушти Милан

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusТоа што се најавуваше сега доби официјална потврда, Паоло Малдини и Милан се разделија.Италијанскиот клуб со официјално соопштение...

Јувентус ги информирал Реал и Барса дека излегува од Суперлигата

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusОд Јувентус испратиле писмо до Реал Мадрид и Барселона со кое ги информираат двата клуба дека „бјанконерите“ стартувале...

Ди Марија: Заминувам од Јувентус со горчлив вкус

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusАнхел ди Марија официјално го потврди заминувањето на Јувентус, после само една година.Ди Марија сезонава во Серија А...