Груби: На денешната седница одлучивме за реструктурирање на екипата за преговори и членство на Република Северна Македонија во Европската Унија

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби, по завршувањето на владината седница истакна дека е одлучено да се реструктуира тимот за преговори за членство на Република Северна Македонија во Европската Унија.

„На денешната седница Одлучивме за реструктурирање на екипата за преговори и членство на Република Северна Македонија во Европската Унија.
Покажавме дека сите институции се подготвени да дадат максимумот и својот капацитет да го насочат кон овој процес и дека подготвени сме да го изодиме овој пат со сите придобивки кои ќе ги добијат граѓаните преку полноправното членство во ЕУ.
Нашата иднина е во ЕУ, токму поради нови можности за нашите граѓани, покачување на стандардот, отворени граници и повисоки плати.“, нагласи Груби.

ПОСЛЕДНИ

Американците обезбедија „Гепарди“ – самоодни противвоздушни системи што итно ѝ се потребни на Украина

Американската војска и додели на компанија со седиште во Флорида договор вреден нешто повеќе од 118 милиони долари за снабдување на украинската војска дополнителни...

Пендаровски на инаугурација на Ердоган

Претседателот Стево Пендаровски, на 3 јуни 2023 година, сабота, во Анкара ќе присуствува на свечена церемонија на стапување на должност на претседателот на Турција,...

СДСМ: Мицкоски стои пред одлука, дали ќе ја поддржи европската иднина или ќе го следи патот на Груевски

По 17 години чекање, нашата држава ги започна преговорите со ЕУ и има историска шанса за брз напредок во евроинтеграциите. За реализација на оваа...

Османи и Агелер со заедничко видеообраќање за годишнината од стратешкиот дијалог: Претстојат тешки одлуки, но САД се вашиот најголем пријател, порача амбасадорката

Како стратешки партнери ни претстојат бројни активности со цел адресирање на предизвиците на земјава како што е натамошното зајакнување на нашиот автентичен модел на...