Груби: Конечно ќе се санира каналoт за отпадни води во општина Арачиново

Првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби по денешната седница на Владата најави спроведување на постапка за јавна набавка за санирање на каналот за отпадни води во општина Арачиново.
„На денешната седница на Владата ја усвоивме одлуката за спроведување на постапка за јавна набавка за регулирање на ободниот канал во оваа општина.
Исклучително важна инвестиција во вредност од околу 66 милиони денари во служба на квалитетниот живот на жителите на Арачиново.
Истотака, денес ја усвоивме информацијата од страна на Министерството за земјоделство за надомест на штета на земјоделците од поплавите во 2016, 2017 и 2018 година во вкупен износ од 10% од претрпената штета. За брзо време ќе започне и процесот на исплата на предвидените средства“, напиша Груби на социјалните мрежи.

ПОСЛЕДНИ

Меси испратен со свирежи, тој имаше одговор за фановите🎥

Што ќе се случува во последното коло во Серија А, Ла Лига и Лига 1 ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=QLKC01XSZ7IЛионел Меси синоќа го одигра својот последен натпревар...

Османи објави план од 9 чекори за нормализација на ситуацијата во Косово

Претседавачот со ОБСЕ, министерот Бујар Османи, објави план во девет чекори за деескалација и нормализација на тензиите на северот на Косово. Планот, како што се...

Во експлозија кај Днепар 20 повредени, меѓу кои пет деца

Руска ракета погоди двокатна станбена зграда во близина на Днепар, при што се повредени најмалку 20 лица, меѓу кои пет деца, соопшти синоќа шефот...

Попладне пороен дожд и грмежи

Времето денеска претпладне ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Oд пoпладневните часови на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и...