Груби: Гонџе Бојаџиу го научи светот на поимот сочувство!

Во пресрет на 112-годишнината од раѓањето и 25-годишнината од смртта на Гонџе Бојаџиу, „Мајка Тереза“, Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците и Ансамблот за народни песни и ора на Албанците во РСМ, во соработка со продуцентот Сокол Гуга и  директорот Шкодран Толај во Македонската опера и балет (МОБ) се одржа величествен спектакл на културата и националната кауза на хуманоста „ Света Тереза, Албанката на целиот свет “.

Првиот потпретседател на Владата, воедно и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби, истакна дека овој настан долго ќе се памети по умешноста и оригиналноста на уметничкото прикажување на нашето културно богатство.

Според Груби, Гонџе Бојаџиу го научи светот на поимот сочувство и чиста меѓучовечка љубов.

„Беше задоволство да се соработува со продуцентот Сокол Гуга, директорот Шкодран Толај и уметничката трупа на Ансамблот за народни песни и ора на Албанците во РСМ, ТВ Клан и сценографот Башким Захај и за првпат во Скопје да го донесеме големиот спектакл на културата и националната кауза на хуманоста “Света Тереза, Албанката на целиот свет“.
Настан кој долго ќе се памети по умешноста и оригиналноста на уметничкото прикажување на нашето културно богатство, но пред се за искажаната благодарност до бројните личности кои продолжуваат да го чуваат хуманиот дух на нацијата по примерот на големата албанка Гонџе Бојаџиу која го научи светот за значењето на чистата меѓучовечка љубов и сочувство.“, истакна Груби.

ПОСЛЕДНИ

Официјално: Малдини го напушти Милан

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusТоа што се најавуваше сега доби официјална потврда, Паоло Малдини и Милан се разделија.Италијанскиот клуб со официјално соопштение...

Јувентус ги информирал Реал и Барса дека излегува од Суперлигата

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusОд Јувентус испратиле писмо до Реал Мадрид и Барселона со кое ги информираат двата клуба дека „бјанконерите“ стартувале...

Ди Марија: Заминувам од Јувентус со горчлив вкус

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusАнхел ди Марија официјално го потврди заминувањето на Јувентус, после само една година.Ди Марија сезонава во Серија А...

Топ 10 најголеми фудбалски дербија 🎥

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusА што се смета за дерби натпревар ? Локација! Многу дербиња се меѓу локалните ривали. Ова им олеснува...