Груби: Еден народ не се цени по бројот на големите личности што ги има, туку по начинот на кој ги третира и се сеќава на нив

Во традиционалната, научна прослава „Мајка Тереза “, посветена на албанската нобеловка Гонџе Бојаџиу, „Мајка Тереза“, првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби, рече дека еден народ не се цени по бројот на големи личности што ги има туку се цени за начинот на кој ги третира и памти.

May be an image of 2 people and text that says 'Drita MANIFESTIMI TRADICIONAL (edicionii dytë) KULTUROR SHKENCOR "DRITA E GONXHES" TpaAиuиoHaлHa KyлTypHo- Hay4Ha maHифecTauилa (BTopo и3AaHиe) "cBeTлиHaTa HA roHue" TRADITIONAL MANIFESTATION (second edition) CULTURAL- SCIENTIFIC "THE LIGHT OF GONXHA" 26 GUSHT SHTATOR PROGRAMI irevistes (SheshiiShkupit) -Prishtine Prishtine) 19:00 (Muzeu egmnG'

 

Оваа манифестација се одржа во органзиација на  Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците и Институтот за духовно и културно наследство на Албанците во Република Северна Македонија. Груби понатаму додаде дека „Мајка Тереза“ ја паметат и честуваат на најубав можен начин, во нејзиното родно место во Скопје.

May be an image of 5 people, monument and outdoors

„Задоволството што заедно со Институтот за духовно и културно наследство на Aлбанците во Северна Македонија се погриживме за организацијата на второто издание на традиционалната културно-научна манифестација “Светлината на Гонџе“ на Плоштадот во Скопје, по повод 112 годишнината од раѓањето на нашата нобелистка Гонџе Бојаџиу – Мајка Тереза.Ние се сеќаваме на Гонџе и на најубав начин го чествуваме нејзиното дело во нејзиниот роден град, при што му честитав на Институтот предводен од Др. Скендер Асани за работата што ја прави, охрабрувајќи го со целосна поддршка на Владата да продолжи да го негува споменот на големата Гонџе Бојаџиу.“- напиша Груби.

May be an image of 4 people, people sitting, people standing and outdoors

ПОСЛЕДНИ

Американците обезбедија „Гепарди“ – самоодни противвоздушни системи што итно ѝ се потребни на Украина

Американската војска и додели на компанија со седиште во Флорида договор вреден нешто повеќе од 118 милиони долари за снабдување на украинската војска дополнителни...

Пендаровски на инаугурација на Ердоган

Претседателот Стево Пендаровски, на 3 јуни 2023 година, сабота, во Анкара ќе присуствува на свечена церемонија на стапување на должност на претседателот на Турција,...

СДСМ: Мицкоски стои пред одлука, дали ќе ја поддржи европската иднина или ќе го следи патот на Груевски

По 17 години чекање, нашата држава ги започна преговорите со ЕУ и има историска шанса за брз напредок во евроинтеграциите. За реализација на оваа...

Османи и Агелер со заедничко видеообраќање за годишнината од стратешкиот дијалог: Претстојат тешки одлуки, но САД се вашиот најголем пријател, порача амбасадорката

Како стратешки партнери ни претстојат бројни активности со цел адресирање на предизвиците на земјава како што е натамошното зајакнување на нашиот автентичен модел на...