Груби: Делото на Мајка Тереза за нашето време е наследство што мораме да го споделиме со идните генерации!

Во организација на Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците, предводено од Артан Груби, кој истовремено ја извршува и функцијата прв заменик претседател на Владата, во пресрет на 112-тa годишнината од нејзиното раѓање и 25-годишнината од нејзината смрт е организирана изложба на фотографии: „Во срцето го имам мојот албански народ“, посветена на Мајка Тереза.

May be art of 3 people

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби рече дека Мајка Тереза е исклучителен пример за тивка и неискажана мисија.

„Ми претставува огромна чест што денеска ја отвораме изложбата на фотографии: „Во срцето го имам мојот албански народ“, посветена на големата Мајка Тереза по повод 112-годишнината од нејзиното раѓање и 25-годишнината од нејзината смрт, организирана во соработка со ИДКНА.
Мајка Тереза е извонреден пример на тивка и незаборавна мисија, незаборавен сведок на љубовта, кој конкретен израз најде во континуираното служење на најнапуштените луѓе во светот, без разлика на раса, религија, националност или социјална припадност“ , напиша Груби на социјалните мрежи.

ПОСЛЕДНИ

Руските дезинформации за уништен „Леопард“ со германски екипаж во македонските медиуми виа Б-92

Во очај да покаже какви – такви резултати на бојното поле, соочено со постојани загуби на територии, жива сила и воена опрема, како и...

Елмас добива нов тренер во Наполи?

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQTимот на Наполи игра прилично слабо од почетокот на сезоната, а претседателот Аурелио...

Меѓународен ден на Бошњаците/ Доко: Да работиме заедно за попрогресивна земја

Скопје, 26 септември – 28 септември – Меѓународниот ден на Бошњаците денеска во Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците беше одбележан преку организирана...

Древен гроб на Маите пронајден во текот на изградба на железница во Мексико

Мексиканските археолози откопаа богато украсени остатоци од човечки скелет во гробница стара повеќе од илјада години, во област каде што работниците ја завршуваат изградбата...