Груби: 50 милиони € за електрична енергија и 50 милиони € за водоводните и канализационите мрежи

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби информираше дека Владата обезбеди потребни финансиски средства за справување со кризата со електричната енергија како и за инвестирање во водоводните и канализационите мрежи низ општините во државата.
„Ги преземаме сите потребни мерки за обезбедување на непрекинато снабдување со електрична енергија во време на глобална енергетска криза.
На денешната седница на Владата усвоивме одлука со која на располагање на Акционерското друштво за производство на електрична енергија “Електрани на Северна Македонија” ставивме финансиски средства во износ од 3.100.000.000 денари, наменети исклучиво за зголемување на количините на производство на електрична енергија и за обезбедување на основни суровини за таа цел, како јаглен, мазут и други потребни средства.
Истотака, во фокусот на денешната седница беше и важноста од инвестирање во водоводни и канализациони мрежи низ општините во државата, при што го усвоивме текстот на Предлог Законот за задолжување на Република Северна Македонија со заем кај Европската инвестициона банка во рамки на Финансискиот договор за проектот за подобрување на водната инфраструктура на општините во Северна Македонија, со кој ќе се обезбедат 50.000.000 евра капитална инвестиција“, напиша Груби на социјалните мрежи.

ПОСЛЕДНИ

Меси испратен со свирежи, тој имаше одговор за фановите🎥

Што ќе се случува во последното коло во Серија А, Ла Лига и Лига 1 ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=QLKC01XSZ7IЛионел Меси синоќа го одигра својот последен натпревар...

Османи објави план од 9 чекори за нормализација на ситуацијата во Косово

Претседавачот со ОБСЕ, министерот Бујар Османи, објави план во девет чекори за деескалација и нормализација на тензиите на северот на Косово. Планот, како што се...

Во експлозија кај Днепар 20 повредени, меѓу кои пет деца

Руска ракета погоди двокатна станбена зграда во близина на Днепар, при што се повредени најмалку 20 лица, меѓу кои пет деца, соопшти синоќа шефот...

Попладне пороен дожд и грмежи

Времето денеска претпладне ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Oд пoпладневните часови на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и...