Грција ќе добие службена Влада

Лидерската средба во Претседателската палата во Атина, како што беше очекувано, заврши без да се постигне договор, а Грција ќе добие привремена, службена Влада што ќе има една единствена цел, да ја одведе земјата на избори на 25 јуни, јави дописничката на МИА од Атина.

На покана на претседателката Катерина Сакеларопулу, согласно уставните одредби, на иста маса седнаа лидерите на петте партии што обезбедија место во грчкиот Парламент: претседателот на Нова демократија, Кирјакос Мицотакис, на СИРИЗА Алексис Ципрас, на ПАСОК- Движење на промена Никос Андрулакис, на Грчко решение Кирјакос Велопулос, како и генералниот секретар на Комунистичката партија Димитрис Куцубас.

-Лидерите на партиите на средбата ја потврдија неможноста да се формира Влада која ќе има довербата од Парламентот. Лидерите на партиите ја отфрлија и можноста за формирање Влада од сите партии во Парламентот за одржување избори, соопштија од кабинетот на грчката претседателка.

По ова, додаваат, дека претседателката најавила дека мандатот за формирање Влада ќе му го довери на претседателот на Судот на ревизори, Јоанис Сармас.

Лидерската средба, со оглед на тоа дека беше формална, а не суштинска траеше кусо, само половина час, а претседателите на партиите си заминаа без да дадат изјави.

На состанокот во Претседателската палата му претходеше циклусот на доделување на мандатите на првите три партии, процес што заврши вчера попладне.

ПОСЛЕДНИ

Официјално: Малдини го напушти Милан

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusТоа што се најавуваше сега доби официјална потврда, Паоло Малдини и Милан се разделија.Италијанскиот клуб со официјално соопштение...

Јувентус ги информирал Реал и Барса дека излегува од Суперлигата

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusОд Јувентус испратиле писмо до Реал Мадрид и Барселона со кое ги информираат двата клуба дека „бјанконерите“ стартувале...

Ди Марија: Заминувам од Јувентус со горчлив вкус

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusАнхел ди Марија официјално го потврди заминувањето на Јувентус, после само една година.Ди Марија сезонава во Серија А...

Топ 10 најголеми фудбалски дербија 🎥

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusА што се смета за дерби натпревар ? Локација! Многу дербиња се меѓу локалните ривали. Ова им олеснува...