Готово: Газдите на Сити го купија и Палермо!

Meдиумите во Италија попладнево пренесуваат дека работата е завршена и газдите на Манчестер Сити сега се сопственици и на италијанскиот Палермо.

Според информациите попладнево биле потпишани документите за зделката вредна 13 милиони евра. Со ова Палермо ќе биде 11-тиот клуб на шеикот Мансур и „Сити Фудбал Груп“.

За споменатите 13 милиони евра „Сити Фудбал Груп“ ќе добие околу 80% од Палермо, а останатите 20 ќе ги задржи сегашниот сопственик Дарио Мири, тој и ќе продолжи да биде претседател.

Големите финансиски проблеми во Палермо започнаа во 2019 година, клубот тогаш банкротираше и беше исфрлен во четврта лига, а сезонава успеа да избори промоција во Серија Б.

Ќе потсетиме длабока трага во дресот на Палермо остави Илија Несторовски, а дресот на овој клуб го носеше и Александар Трајковски.

Коментари
ПОСЛЕДНИ

Дресовите на Белингам се продаваат „како алва“, Реал трие раце

Шпанскиот гигант Реал Мадрид минатото лето го купи Џуд Белингам за 100 милиони евра, а Англичанецот е вистински хит од почетокот на сезоната.Англискиот репрезентативец...

„Тајм“ го избра Меси за спортист на годината

Аргентинската фудбалска ѕвезда Лионел Меси е прогласен за спортист на годината во изборот на американскиот магазин „Тајм“.Лео Меси постигна 10 гола на седум...

Приведено уште едно лице бидејќи помагал на Палчо да транзитира низ Бугарија

Обвинителството потврдува дека вечерва е приведено уште едно лице лице бидејќи помагал на Палчо по извршеното убиство на 14 годишната Вања. „Обвинителството поднесе предлог за...

Пикси до Видиќ: И да сум заработил 16 милиони евра, па што?!

Селекторот на Србија, Драган Стојковиќ – Пикси даде интервју за српски „Журнал“ во кое зборуваше за Немања Видиќ.Видиќ минатата недела кажа дека Пикси...