Годините не се препрека: Има сто години и само што ја обнови возачката дозвола

Во Италија лицата постари од 80 години мораат да ја обновуваат возачката дозвола на секои две години.

Кандида Удерцо станала третата стогодишна Италијанка која вози. Во Италија лицата постари од 80 години мораат да ја обновуваат возачката дозвола на секои две години и мораат да достават лекарска потврда дека се психички и физички способни за возење.

„Оваа обнова ме прави среќна, а исто така ќе направи да се чувствувам малку послободна“, рекла Удерцо за “Corriere del Veneto”.

„Имам среќа доживеав 100 години и тоа што сум здрава за мене е изненадување. Никогаш не земам таблети, само повремено апчиња за спиење“.

Вели дека видот и е толку добар што може да чита весник без очила, а секоја недела наутро во 6 е подготвена за долга прошетка сама или со пријателите.

ПОСЛЕДНИ

Јувентус ги информирал Реал и Барса дека излегува од Суперлигата

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusОд Јувентус испратиле писмо до Реал Мадрид и Барселона со кое ги информираат двата клуба дека „бјанконерите“ стартувале...

Ди Марија: Заминувам од Јувентус со горчлив вкус

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusАнхел ди Марија официјално го потврди заминувањето на Јувентус, после само една година.Ди Марија сезонава во Серија А...

Топ 10 најголеми фудбалски дербија 🎥

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusА што се смета за дерби натпревар ? Локација! Многу дербиња се меѓу локалните ривали. Ова им олеснува...

Пресуда на Основен кривичен суд – Клиника Жан Митрев нема пропусти во работењето

1,1K Основниот кривичен суд потврди дека нема никакви пропусти во работењето на Клиничката болница Жан Митрев. Обвиненијата на МАЛМЕД во однос на наводите за прекршоци...