Гласањето се одвива нормално, поднесени пет приговори, изјави портпаролката на ДИК

Гласањето започна на сите избирачки места во општините Тетово, Маврово – Ростуше и во Центар Жупа, информира портпаролката на Државната изборна комисија, Љупка Гугучевска. Таа соопшти дека до 9 часот утрово поднесени биле вкупно пет приговори за заштита на лично избирачко право, од кои четири во Центар Жупа и еден во Тетово. „Сите приговори се прифатени“, рече портпаролката.

Гугучевска информира дека изборите ги следат 49 акредитирани набљудувачи од една домашна и од една странска организација.

Ппретседателот на ДИК и членови на комисијата се наоѓаат во Тетово и тие со првични согледувања ќе се произнесат по 11.30 часот.

Во Тетово се гласа за избор на нов општински совет откако пролетоска беше распуштен Советот бидејќи не беше изгласана завршната сметка на Општината.

Во Маврово-Ростуше и во Центар Жупа се гласа на повторени избори за избор на градоначалник, бидејќи претходно немаше доволна излезност од барем една третина од запишаните избирачи.

Во Маврово Ростуше се гласа за двајца кандидати, додека во Центар Жуп само за еден кандидат. Втор круг нема да има во двете општини имајќи предвид дека се пријавени само еден, односно двајца кандидати за градоначалници.

ПОСЛЕДНИ

Наполи и Де Лаурентис под истрага за сомнителни трансфери!

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQНаполи и сопственикот Аурелио де Лаурентис се обвинети поради финансиски малверзации, односно лажирање...

Руските пропагандисти со лажно видео ги „закопуваат“ паднатите украински војници во биоразградливи мешунки

Руските пропагандисти измислија ТВ сторија наводно направена од каналот 1+1. Масовните медиуми во Кремљ, сметките на Фејсбук на кинески јазик, каналите на Z-Telegram, проруските сметки на Тик-Ток и некои сајтови на англиски...

Руските дезинформации за уништен „Леопард“ со германски екипаж во македонските медиуми виа Б-92

Во очај да покаже какви – такви резултати на бојното поле, соочено со постојани загуби на територии, жива сила и воена опрема, како и...

Елмас добива нов тренер во Наполи?

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQTимот на Наполи игра прилично слабо од почетокот на сезоната, а претседателот Аурелио...