Гир со честитка до Ахмети и граѓаните за почетокот на преговорите за интеграција во ЕУ

По одржувањето на првата меѓувладина конференција во Брисел, претседателот на Демократската унија за интеграција г-дин Али Ахмети оствари денес средба со амбасадорот на Европската унија во земјата, г-дин Дејвид Гир, со кого поразговараа за големото значење на почетокот на процесот на преговори на нашата земја и стабилноста на регионот, како и за важноста на следните предизвици што ја очекуваат земјата по влегувањето во активната фаза на интегративниот процес.

Амбасадорот Гир му честиташе на претседателот на ДУИ за ова историско достигнување за земјата по 17 години чекање како земја кандидат и ја ценеше конструктивната улога на Демократската унија за интеграција за деблокирањето на европскиот пат на земјата.

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети му се заблагодари на амбасадорот Гир за континуираната поддршка што Делегацијата на ЕУ во Скопје ја даваше на процесите за деблокирање на евроинтегративниот пат на земјата.

Г-дин Ахмети истакна дека ДУИ останува силно ангажирана во градењето на европската иднина на земјата врз основа на принципите на Охридскиот договор, Договорот од Преспа и договорот за добрососедство со Бугарија, процеси со кои земјата изгради мир, ги етаблираше принципите на еднаквост, се интегрираше во НАТО и ги реши споровите со соседите.

Ахмети го информираше амбасадорот Гир за напорите за уставни измени во земјата и ја истакна потребата од поддршка на проевропските сили од сите страни на политичкиот и општествениот спектар.

Ахмети и Гир го истакнаа големото значење што земјата треба да го придаде на успешното надминување на следните предизвици од кои ќе зависи финализирањето на интеграциската аспирација, како што се уставните измени и спроведувањето на реформскиот процес во согласност со принципите на Европската Унија.

Двајцата соговорници разговараа и за Коридорот 8, како проект од посебно геостратешко значење за земјата и регионот.

ПОСЛЕДНИ

Османи и Агелер со заедничко видеообраќање за годишнината од стратешкиот дијалог: Претстојат тешки одлуки, но САД се вашиот најголем пријател, порача амбасадорката

Како стратешки партнери ни претстојат бројни активности со цел адресирање на предизвиците на земјава како што е натамошното зајакнување на нашиот автентичен модел на...

Чави откри кога Меси ќе донесе одлука каде да продолжи

Што ќе се случува во последното коло во Серија А, Ла Лига и Лига 1 ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=QLKC01XSZ7ITренерот на Пари Сен Жермен, Кристоф Галтие на...

Ништо од Баерн: Роналдо откри каде ќе игра следната сезона

Што ќе се случува во последното коло во Серија А, Ла Лига и Лига 1 ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=QLKC01XSZ7IИако се поврзуваше со враќање во Европа, поточно...

Шпанците тврдат: Барселона наскоро ќе биде исфрлена од европските натпреварувања!

Што ќе се случува во последното коло во Серија А, Ла Лига и Лига 1 ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=QLKC01XSZ7IКако што објавија шпански и неколку англиски медиуми,...