Германија ја зајакнува кибербезбедноста

Поради војната во Украина, германското Министерство за внатрешни работи презеде нови мерки за поголема кибербезбедност. Како што беше презентирано на прес-конференција, новите мерки вклучуваат воведување централен систем за видеоконференции за јавната администрација, кој би одговарал на највисоките безбедносни стандарди.

Во Федералната служба за безбедност на информатичката технологија (БСИ) ќе се формира платформа за размена на информации за кибернапади. Дополнително, планирани се инвестиции и во така наречените мерки за кибер отпорност на малите и средни претпријатија, доколку припаѓаат на критична инфраструктура, како што се областите транспорт, храна, здравство, енергија и водоснабдување.

Германската министерка за внатрешни работи Ненси Фезер изјави дека се планира и модернизација на ИТ инфраструктурата на Федералната служба за заштита на Уставот, која ќе добие и поголема надлежност во истрагата за техничките околности на кибернападите од странски сили.

– Саботажата и дезинформацијата имаат за цел да го загрозат функционирањето на нашите системи, нашата економија, се наведува во документот на германското Министерство за внатрешни работи./МИА/

The post Германија ја зајакнува кибербезбедноста appeared first on ПРВА ЛИНИЈА.

ПОСЛЕДНИ

Официјално: Малдини го напушти Милан

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusТоа што се најавуваше сега доби официјална потврда, Паоло Малдини и Милан се разделија.Италијанскиот клуб со официјално соопштение...

Јувентус ги информирал Реал и Барса дека излегува од Суперлигата

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusОд Јувентус испратиле писмо до Реал Мадрид и Барселона со кое ги информираат двата клуба дека „бјанконерите“ стартувале...

Ди Марија: Заминувам од Јувентус со горчлив вкус

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusАнхел ди Марија официјално го потврди заминувањето на Јувентус, после само една година.Ди Марија сезонава во Серија А...

Топ 10 најголеми фудбалски дербија 🎥

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusА што се смета за дерби натпревар ? Локација! Многу дербиња се меѓу локалните ривали. Ова им олеснува...