Георгиева: Секоја чест за политичарите кои го спроведоа Охридскиот рамковен договор

Универзитетската професорка на Институтот за безбедност, одбрана и мир при Филозофскиот факултет, Лидија Георгиева, на првата сесија на школата за млади лидери „Peace Forum Dialogue “ зборуваше за Oхридскиот договор и неговата долговечност.
Георгиева истакна дека треба да им се оддаде благодарност на оние кои го спроведоа овој договор што донесе мир во нашата земја.
„Мора да им се заблагодариme на „актерите“ кои го реализираа и спроведоа Охридскиот договор“, накратко рече Георгиева, која додаде дека треба да се бараат најдобри можни решенија.
Таа истакна дека долговечноста на Охридскиот рамковен договор е доказ дека тој е добро решение.
Имаме договори кои траат само еден месец, тоа е лош договор“, рече меѓу другото Георгиева.

ПОСЛЕДНИ

Американците обезбедија „Гепарди“ – самоодни противвоздушни системи што итно ѝ се потребни на Украина

Американската војска и додели на компанија со седиште во Флорида договор вреден нешто повеќе од 118 милиони долари за снабдување на украинската војска дополнителни...

Пендаровски на инаугурација на Ердоган

Претседателот Стево Пендаровски, на 3 јуни 2023 година, сабота, во Анкара ќе присуствува на свечена церемонија на стапување на должност на претседателот на Турција,...

СДСМ: Мицкоски стои пред одлука, дали ќе ја поддржи европската иднина или ќе го следи патот на Груевски

По 17 години чекање, нашата држава ги започна преговорите со ЕУ и има историска шанса за брз напредок во евроинтеграциите. За реализација на оваа...

Османи и Агелер со заедничко видеообраќање за годишнината од стратешкиот дијалог: Претстојат тешки одлуки, но САД се вашиот најголем пријател, порача амбасадорката

Како стратешки партнери ни претстојат бројни активности со цел адресирање на предизвиците на земјава како што е натамошното зајакнување на нашиот автентичен модел на...