Георгиева: Секоја чест за политичарите кои го спроведоа Охридскиот рамковен договор

Универзитетската професорка на Институтот за безбедност, одбрана и мир при Филозофскиот факултет, Лидија Георгиева, на првата сесија на школата за млади лидери „Peace Forum Dialogue “ зборуваше за Oхридскиот договор и неговата долговечност.

Георгиева истакна дека треба да им се оддаде благодарност на оние кои го спроведоа овој договор што донесе мир во нашата земја.

„Мора да им се заблагодариme на „актерите“ кои го реализираа и спроведоа Охридскиот договор“, накратко рече Георгиева, која додаде дека треба да се бараат најдобри можни решенија.

Таа истакна дека долговечноста на Охридскиот рамковен договор е доказ дека тој е добро решение.

Имаме договори кои траат само еден месец, тоа е лош договор“, рече меѓу другото Георгиева.

ПОСЛЕДНИ

Меси испратен со свирежи, тој имаше одговор за фановите🎥

Што ќе се случува во последното коло во Серија А, Ла Лига и Лига 1 ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=QLKC01XSZ7IЛионел Меси синоќа го одигра својот последен натпревар...

Османи објави план од 9 чекори за нормализација на ситуацијата во Косово

Претседавачот со ОБСЕ, министерот Бујар Османи, објави план во девет чекори за деескалација и нормализација на тензиите на северот на Косово. Планот, како што се...

Во експлозија кај Днепар 20 повредени, меѓу кои пет деца

Руска ракета погоди двокатна станбена зграда во близина на Днепар, при што се повредени најмалку 20 лица, меѓу кои пет деца, соопшти синоќа шефот...

Попладне пороен дожд и грмежи

Времето денеска претпладне ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Oд пoпладневните часови на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и...