Генерал Ѓурчиновски: Војната во Украина пресвртна точка за подобрување на комуникациите во НАТО

„Денес можеме да елаборираме како се менува информациската средина како резултат на хибридните операции исклучиво преку лекции од војната меѓу Русија и Украина. Верувам дека ова е пресвртната точка во подобрувањето на стратешкиот концепт за комуникации на НАТО во новата деценија преку важноста на поимот здруженост на средствата, начините и стратешките цели на сојузниците“, рече командантот на Генералштабот на македонската армија генерал потполковник Васко Ѓурчиновски на затворањето на НАТО конференцијата за комуникатори.

Стратегијата на НАТО за одвраќање и одбрана мора да биде придружена со правилна комуникација во и надвор од оперативната зона. Секој од нас има улога во спроведувањето на комуникацијата кон домашната публика и кон сојузниците, рече генералот на затворањето на конференцијата чиј домаќин годинава е Скопје.

„Следното нешто што би сакал да го споменам овде е огромната важност на нешто што ја промени сликата на бојното поле, и таа слика е замаглена и не може лесно да се препознае во споредба со конвенционалните воени операции од минатото. Тоа се операциите од областа на комуникациите“, рече Ѓурчиновски.

Армијата и Министерството за одбрана, како што нагласи тој, интензивно работат на развој и подобрување на способностите во областа на стратешките комуникации со цел да се зголеми ефикасноста на комуникациите согласно доктрината за комуникации на НАТО.

Покрај генералот Ѓурчиновски на завршниот дел се обратија: Леонора Расел, Советник за односи со јавноста и стратешки комуникации која се заблагодари за одличната организација и успешна реализацијата на конференцијата, Џеј Пакстон, началник на секторот за односи со јавност во НАТО командата за операции, кој даде краток осврт на активностите во изминатите четири дена и Џеј Џенсен, директор на комуникациската дивизија во врховната команда на НАТО во Шејп, кој ги даде крајните заклучоци произлезени на конференцијата.

НАТО конференцијата за комуникатори беше отворена вчера во Националната филхармонија и е најголемата годишна конференција за комуникатори во Алијансата. Учествуваа околу 300 лица низ неколку панели посветени на стратегиските комуникации.

ПОСЛЕДНИ

Официјално: Малдини го напушти Милан

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusТоа што се најавуваше сега доби официјална потврда, Паоло Малдини и Милан се разделија.Италијанскиот клуб со официјално соопштение...

Јувентус ги информирал Реал и Барса дека излегува од Суперлигата

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusОд Јувентус испратиле писмо до Реал Мадрид и Барселона со кое ги информираат двата клуба дека „бјанконерите“ стартувале...

Ди Марија: Заминувам од Јувентус со горчлив вкус

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusАнхел ди Марија официјално го потврди заминувањето на Јувентус, после само една година.Ди Марија сезонава во Серија А...

Топ 10 најголеми фудбалски дербија 🎥

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusА што се смета за дерби натпревар ? Локација! Многу дербиња се меѓу локалните ривали. Ова им олеснува...