ГАСОТ НА ЧЕКОР ОД 2.000 ДОЛАРИ – Цената на клучниот извор на енергија расте за 12 отсто дневно: Каде е крајот?

Цената на гасот во Европа денеска надмина 1.900 долари за 1.000 кубни метри за прв пат од 14 јули, во контекст на настаните со руските испораки преку гасоводот Северен тек 1, покажуваат податоците на лондонската берза ICE.

Гасот за испорака во август е договорен во центарот ТТФ во Холандија по цена од 1.929 долари за илјада кубни метри или 182,5 евра за мегават-час (MWh), пренесува Блиц.рс.

Целокупното поскапување на бензинот во Европа малку порано достигна 12 отсто на дневна основа, поради најавата на Гаспром за исклучување на уште еден мотор со гасна турбина на компресорската станица во Портоваја.

Поради прекин на работата на уште една турбина, протокот на гас преку Северен тек 1 ќе се преполови од 27 јули на 33 милиони кубни метри дневно од сегашните 67 милиони кубни метри, додава руската агенција.

ПОСЛЕДНИ

Тотенхем постави негативен рекорд во Премиер лигата

Тотенхем имаше одличен старт и беше на врвот на Премиерлигата, но потоа следуваше период на лоши резултати и постави негативен рекорд.Лондонската екипа во...

Неверојатно промашување на Кварацхелија🎥

Јувентус и Наполи играат возбудлив натпревар кој на полувремето заврши без голови, но со многу шанси.Најзрелата ја пропушти Квича Кварацхелија, кој имаше „пенал...

Белингам мора на операција!?

Џуд Белингам оваа сезона е убедливо најдобриот фудбалер на Реал Мадрид, но тренерот Карло Анчелоти ги загрижи фановите.Англичанецот има проблем со рамото и...

Адеми му честиташе на Џафери: Али Ахмети ја руши секоја политичка бариера за Албанците 

Координаторот на пратеничката група на ДУИ, Арбер Адеми преку објава на социјалните мрежи му честиташе на Талат Џафери за кого беше одлучено на последниот...