Франција и Германија заедно против енергетската криза: На едната ѝ е потребен гас, а на другата струја

Франција и Германија се договорија меѓусебно да си помагаат во справувањето со енергетската криза што произлегува од војната во Украина, изјави денеска францускиот претседател Емануел Макрон.

Франција ќе биде подготвена да и обезбеди гас на Германија, додека Германија се согласи да испрати струја во Франција доколку е потребно, изјави Макрон на прес-конференција по телефонскиот разговор со германскиот канцелар Олаф Шолц.

„ На Германија и треба нашиот гас, а нам ни треба струја од остатокот од Европа, особено од Германија“ – рече Макрон.

Тој додаде дека Франција сака да ги развие сите енергетски интерконекции кои имаат смисла, но дека не гледа потреба од изградба на дополнителни гасоводни капацитети меѓу Шпанија и Франција.

Макрон рече дека во последните недели постојниот капацитет на гасоводот Шпанија-Франција работи со само половина од неговиот капацитет и дека гасот најмногу се насочува кон Шпанија.

ПОСЛЕДНИ

Ова се најплатените играчи во Премиер лигата, Де Брујне на врвот

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQФудбалерот на Манчестер сити, Кевин Де Брујне е најплатениот играч во Премиер лигата.Белгиецот со околу...

Проблем за Баерн: Повредата на Гнабри е сериозна

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQБаерн Минхен лесно ја заврши работата во Купот на гостувањето кај Пројзен Минстер,...

Саудиска Арабија посериозно ја развива својата нуклеарна програма

Саудиска Арабија ја објави својата посветеност на изградбата на нуклеарна програма, како и ветување дека ќе овозможи поголем надзор над инспекторите за атомска енергија,...

Приведен шверцер на мигранти од Струга, пронајдени 33 лица

Денеска, во 11.30 часот, полициски службеници од РЦ за ГР „Југ“ – ПС за ГП и ГН Богородица, во близина на бензинска пумпа на...