(ФОТО)Искршени околу 20 возила со македонски таблички на две туристички места во Грција

Дузина автомобили со македонски регистарски таблички се искршени на грчките туристички места, Калитеа и Афитос. Според сликите објавени на социјалните мрежи, искршени се стаклата од возилата и има дупнати гуми.

-Ова е срамен чин на најобични будали врз основа на кој цел народ ќе биде окарактеризиран како таков. Ако некој од вас е меѓу нив, веднаш отидете во полиција во Касандра, многумина веќе пријавиле и инсистирајте да се погледнат камерите долж целиот пат бидејќи тоа не се случило на едно место, туку на неколку локации, стои во објавата на Фејсбук-групата „Grcka uzivo“, каде многу туристи од Македонија и Србија објавуваат за новости, поплаки и известувања околу патувањата во Грција.

Според објавата, станува збор за околу 20 возила со македонски таблички.

Една членка на Фејсбук-групата ги предупреди и оние кои се во близина на овие места да ги преместат своите автомобили со цел да ги заштитат, од како што вели, вандали и ултранационалисти.

 

ПОСЛЕДНИ

Руските дезинформации за уништен „Леопард“ со германски екипаж во македонските медиуми виа Б-92

Во очај да покаже какви – такви резултати на бојното поле, соочено со постојани загуби на територии, жива сила и воена опрема, како и...

Елмас добива нов тренер во Наполи?

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQTимот на Наполи игра прилично слабо од почетокот на сезоната, а претседателот Аурелио...

Меѓународен ден на Бошњаците/ Доко: Да работиме заедно за попрогресивна земја

Скопје, 26 септември – 28 септември – Меѓународниот ден на Бошњаците денеска во Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците беше одбележан преку организирана...

Древен гроб на Маите пронајден во текот на изградба на железница во Мексико

Мексиканските археолози откопаа богато украсени остатоци од човечки скелет во гробница стара повеќе од илјада години, во област каде што работниците ја завршуваат изградбата...