Финансиската моќ на англиските клубови: Само Челзи во Европа потрошил повеќе од Нотингем

Нотингем Форест, повратникот во Премиер лигата попладнево го потврди трансферот на Морган Гибс Вајт од Вулверхемптон за 42.5 милиони фунти, што е рекордно засилување за овој клуб.

Адријано Галијани кој денес работи во италијанската Монца која се избори за промоција во Серија А неодамна се пожали на ситуацијата со англиските и италијанските клубови.

Дефинитивно англиските клубови трошат повеќе од останатите, посебно кога се споредуваат оние „помалите“. Меѓутоа тие „помали“ англиски клубови можат со сумите на трансфер пазарот да конкурираат и со останатите европски гиганти.

Вајт е 16-тото засилување за Нотингем со што клубот на засилувања летово потроши 150 милиони евра. Со таа сума тие се на второто место во Европа по потрошените пари на засилувања, прв е Челзи, а зад нив се наоѓа Барселона.

Коментари
ПОСЛЕДНИ

Ова се најплатените играчи во Премиер лигата, Де Брујне на врвот

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQФудбалерот на Манчестер сити, Кевин Де Брујне е најплатениот играч во Премиер лигата.Белгиецот со околу...

Проблем за Баерн: Повредата на Гнабри е сериозна

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQБаерн Минхен лесно ја заврши работата во Купот на гостувањето кај Пројзен Минстер,...

Саудиска Арабија посериозно ја развива својата нуклеарна програма

Саудиска Арабија ја објави својата посветеност на изградбата на нуклеарна програма, како и ветување дека ќе овозможи поголем надзор над инспекторите за атомска енергија,...

Приведен шверцер на мигранти од Струга, пронајдени 33 лица

Денеска, во 11.30 часот, полициски службеници од РЦ за ГР „Југ“ – ПС за ГП и ГН Богородица, во близина на бензинска пумпа на...