Финансиска полиција и МВР влегоа во Водовод

Истражители од Финансиската полиција и Министерството за внатрешни работи во скопски „Водовод“ го истражуваат спорниот тендер за Пречистителната станица на Вардар вреден 136 милиони евра.

Од Обвинителството за „Фокус“ објаснуваат дека јавен обвинител од Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција е известен за нивното постапување, но велат дека засега Обвинителството има консултативна и координативна улога.

-Доколку органите во чија надлежност е откривањето на криминал утврдат елементи на кривично дело, обвинителството ќе постапи согласно своите надлежности., велат за „Фокус“ од Обвинителството.

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска утрово изјави дека финансиската полиција и обвинителството од вчера се влезени во Водовод и дека го истражуваат спорниот тендер.

– По мои информации, од вчера е влезена финансиска полиција и ОЈО за организиран криминал. Си постапуваат по допрен глас, рече Арсовска.

Токму поради овој тендер започна јавната „војна“ меѓу Арсовска и ВМРО-ДПМНЕ, партија којашто ја поддржа на локалните избори.

ПОСЛЕДНИ

Американците обезбедија „Гепарди“ – самоодни противвоздушни системи што итно ѝ се потребни на Украина

Американската војска и додели на компанија со седиште во Флорида договор вреден нешто повеќе од 118 милиони долари за снабдување на украинската војска дополнителни...

Пендаровски на инаугурација на Ердоган

Претседателот Стево Пендаровски, на 3 јуни 2023 година, сабота, во Анкара ќе присуствува на свечена церемонија на стапување на должност на претседателот на Турција,...

СДСМ: Мицкоски стои пред одлука, дали ќе ја поддржи европската иднина или ќе го следи патот на Груевски

По 17 години чекање, нашата држава ги започна преговорите со ЕУ и има историска шанса за брз напредок во евроинтеграциите. За реализација на оваа...

Османи и Агелер со заедничко видеообраќање за годишнината од стратешкиот дијалог: Претстојат тешки одлуки, но САД се вашиот најголем пријател, порача амбасадорката

Како стратешки партнери ни претстојат бројни активности со цел адресирање на предизвиците на земјава како што е натамошното зајакнување на нашиот автентичен модел на...