Фергусон се врати во Манчестер Јунајтед со нова улога

Легендарниот менаџер на Манчестер Јунајтед, Сер Алекс Фергусон се врати во редовите на „црвените ѓаволи“ со нова улога.

Извршниот директор на клубот Ричард Арнолд формираше посебно советничко тело и во него покрај Фергусон ќе бидат вклучен Брајан Робсон и поранешниот генерален директор Дејвид Гил.

Фергусон и Гил останаа во бордот директор по заминувањето од клубот во 2013, но тоа беше само симболична позиција затоа што главните одлуки ги носеше директорот Ед Вудворд кој си замина.

Арнолд сака да го искористи големото искуство на Фергусон и Гил. Фергусон во Јунајтед помина 28 години и за тој период освои 38 трофеи, додека 64-годишниот Гил како извршен директор помина 16 години.

Коментари
ПОСЛЕДНИ

Тотенхем постави негативен рекорд во Премиер лигата

Тотенхем имаше одличен старт и беше на врвот на Премиерлигата, но потоа следуваше период на лоши резултати и постави негативен рекорд.Лондонската екипа во...

Неверојатно промашување на Кварацхелија🎥

Јувентус и Наполи играат возбудлив натпревар кој на полувремето заврши без голови, но со многу шанси.Најзрелата ја пропушти Квича Кварацхелија, кој имаше „пенал...

Белингам мора на операција!?

Џуд Белингам оваа сезона е убедливо најдобриот фудбалер на Реал Мадрид, но тренерот Карло Анчелоти ги загрижи фановите.Англичанецот има проблем со рамото и...

Адеми му честиташе на Џафери: Али Ахмети ја руши секоја политичка бариера за Албанците 

Координаторот на пратеничката група на ДУИ, Арбер Адеми преку објава на социјалните мрежи му честиташе на Талат Џафери за кого беше одлучено на последниот...