ФБИ влезе во замокот на Трамп на Флорида

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп изјави дека неговата куќа во Мар-а-Лаго, Палм Бич, Флорида, била претресена од агенти на ФБИ, пренесе БТА, цитирана од Ројтерс.

„По работата и соработката со соодветните владини агенции, овој ненајавен претрес на мојот дом не беше неопходен или соодветен“, се вели во соопштението на Трамп.

„Мар-А-Лаго моментално е под опсада, рација и окупиран од голема група агенти на ФБИ“, рече тој. „Ми го отворија дури и сефот“, рече Трамп.

Американското Министерство за правда започна истрага во раната фаза за преместувањето на официјалните претседателски документи на Трамп во неговиот имот на Флорида, изјави извор запознаен со ова прашање во април.
Истрагата доаѓа откако американскиот национален архив и администрација го известија Конгресот во февруари дека од имотот на Трамп на Флорида се пронајдени околу 15 кутии со документи на Белата куќа, од кои некои содржеле доверливи материјали.

Надзорниот комитет на Претставничкиот дом во исто време објави дека ја проширува истрагата за постапките на Трамп и побара од архивите да достават дополнителни информации. Трамп претходно потврди дека се согласил да врати одредени документи во архивите, нарекувајќи го „нормален и рутински процес“.

ПОСЛЕДНИ

Меси испратен со свирежи, тој имаше одговор за фановите🎥

Што ќе се случува во последното коло во Серија А, Ла Лига и Лига 1 ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=QLKC01XSZ7IЛионел Меси синоќа го одигра својот последен натпревар...

Османи објави план од 9 чекори за нормализација на ситуацијата во Косово

Претседавачот со ОБСЕ, министерот Бујар Османи, објави план во девет чекори за деескалација и нормализација на тензиите на северот на Косово. Планот, како што се...

Во експлозија кај Днепар 20 повредени, меѓу кои пет деца

Руска ракета погоди двокатна станбена зграда во близина на Днепар, при што се повредени најмалку 20 лица, меѓу кои пет деца, соопшти синоќа шефот...

Попладне пороен дожд и грмежи

Времето денеска претпладне ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Oд пoпладневните часови на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и...