„Европски Oлимписки Kомитет“, Груби: Овој настан покажува единство на вредностите

Првиот вицепремиер Артан Груби во својот говор во пресрет на 51-то Собрание на Европскиот Олимписки Комитет што се одржува денес во Скопје рече дека овој настан е од големо значење бидејќи покажува единство на вредностите.

Тој исто така кажа дека преку спортот се испраќа порака за мир и единство на народите во арените на успехот.

„Извонредно задоволство е што меѓу многуте јубилеи што ги одбележавме, како што се 30-годишнината од државната независност и 20-годишнината од Охридскиот договор, денеска заедно одбележуваме една важна годишнина, 30-годишнината од основањето на Олимписките игри на нашата земја. Комитет, дом кој достоинствено ги презентира нашите спортски вредности на секое олимписко натпреварување. Во оваа прилика, ги пренесувам моите искрени честитки до раководството на Олимпискиот комитет на земјата, до сите спортисти кои беа дел од неговото 30-годишно патешествие, но и до оние кои многу години пред формирањето на оваа институција не направија „Јас горд сум на нивниот олимписки успех“, рече Груби.

Груби им посака на младите спортисти да имаат инспирација кај нивните предци да се искачат според него на високите пиедестали на успесите и да ја направат горда нашата земја.

ПОСЛЕДНИ

Дојде како голем талент, а Анчелоти сезонава нема да смета на него?!

Unboxing: Што е ново во студиото на BMG Network!? ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=VWHUjtOK-xMТурскиот суперталент Арда Ѓулер нема да остане во Реал Мадрид оваа сезона, затоа...

Ковачевски: Младите образовани луѓе ѝ се потребни на државата

Премиерот Ковачевски присуствуваше на првиот академски час и доделувањето индекси на новите студенти на Медицинскиот факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје,...

Адеми: Опозицијата ги штити интересите на казината, веќе две години го блокира Законот за игри на среќа

Координаторот на Демократската унија за интеграцијаа,  Арбер Адеми на денеска на прес-конференција изјави дека албанската опозиција се претворила во мегафон на македонската опозиција ВМРО-ДПМНЕ. Според...

Адеми: Албанската опозиција предводена од ВМРО го блокираше Законот за игри на среќа

Координаторот на пратеничката група на ДУИ, Арбер Адеми преку прес-конференција ги отфрли сите тврдења на албанската опозиција за Законот за игри на среќа. Адеми рече...