Евра жали што настапувал за Франција

Поранешниот фудбалер на Манчестер јунајтед, Јувентус, Монако и Марсеј, Патрис Евра, откри дека жали што наместо за Франција не играл за фудбалската репрезентација на Сенегал.

Евра е роден во главниот град на Сенегал, Дакар и има 81 настап за „триколорите“ откако дебитираше во 2004 година. Тој беше дел од француската репрезентација на Светското првенство во 2010 и 2014 година, а дресот на „триколорите“ го носеше и на Европското првенство во 2008, 2012 и 2016 година.

„Кога би можел да се вратам во минатото, би ја избрал мојата родна земја, а тоа е Сенегал. Кога бев помал, моите родители ми дадоа можност сам да одлучам за која репрезентација ќе играм. Растејќи во Франција, ја избрав таа репрезентација. Но, тогаш видов дека мојот избор е целосно исполитизиран. Со оваа селекција научив една од најболните работи, дека кога играш и победуваш, тогаш си Французин, но кога репрезентацијата губи, мислат дека си Сенегалец“, изјави Евра

ПОСЛЕДНИ

Руските дезинформации за уништен „Леопард“ со германски екипаж во македонските медиуми виа Б-92

Во очај да покаже какви – такви резултати на бојното поле, соочено со постојани загуби на територии, жива сила и воена опрема, како и...

Елмас добива нов тренер во Наполи?

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQTимот на Наполи игра прилично слабо од почетокот на сезоната, а претседателот Аурелио...

Меѓународен ден на Бошњаците/ Доко: Да работиме заедно за попрогресивна земја

Скопје, 26 септември – 28 септември – Меѓународниот ден на Бошњаците денеска во Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците беше одбележан преку организирана...

Древен гроб на Маите пронајден во текот на изградба на железница во Мексико

Мексиканските археолози откопаа богато украсени остатоци од човечки скелет во гробница стара повеќе од илјада години, во област каде што работниците ја завршуваат изградбата...