Еве што вели правилото на ФИФА за поништениот гол на Барселона

Фудбалерите на Барселона вчера беа поразени на „Џузепе Меаца“ од Интер со 1:0 во натпревар од третото коло во групната фаза.

Каталонскиот клуб ја имаше улогата на фаворит во овој натпревар, но на крајот Интер славеше со 1:0 иако домаќинот во поголемиот дел од натпреварот се фокусираше на одбраната.

Меѓутоа многу прашина се крена околу одлуката на главниот судија, Славко Винчиќ во финишот. Се започна во 67. минута кога Барселона изедначи со голот на Педри, но потоа Винчиќ доби сигнал од ВАР собата дека Ансу Фати играл со рака пред Педри да ја смести топката во мрежата.

Многумина ја критикуваа ваквата одлука на главниот судија, а според правилото на ФИФА овој гол и не требало да биде поништен.

„Ненамерното играње со рака кое претходни на гол на соиграч или гол-шанса повеќе не се смета за прекршок“, стои во соопштението.

Навивачите на Барселона Винчиќ ги налути и во последните моменти кога не беше досуден пенал за Барселона.

Коментари
ПОСЛЕДНИ

Официјално: Малдини го напушти Милан

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusТоа што се најавуваше сега доби официјална потврда, Паоло Малдини и Милан се разделија.Италијанскиот клуб со официјално соопштение...

Јувентус ги информирал Реал и Барса дека излегува од Суперлигата

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusОд Јувентус испратиле писмо до Реал Мадрид и Барселона со кое ги информираат двата клуба дека „бјанконерите“ стартувале...

Ди Марија: Заминувам од Јувентус со горчлив вкус

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusАнхел ди Марија официјално го потврди заминувањето на Јувентус, после само една година.Ди Марија сезонава во Серија А...

Топ 10 најголеми фудбалски дербија 🎥

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusА што се смета за дерби натпревар ? Локација! Многу дербиња се меѓу локалните ривали. Ова им олеснува...