ЕУ го разгледува одговорот на Техеран за обнова на договорот за иранската нуклеарна програма

САД синоќа соопштија дека веќе го информирале високиот претставник за заедничка надворешна политика на ЕУ, Жозеп Борел, за нивниот одговор по текстот на нацрт-договорот претсавен на 8 август во Виена.

Портпаролот на Борел, кој инаку ги координираше разговорите за враќање на Иран и САД кон договорот, потврди дека доцна синоќа го добиле ставот на Техеран по документот.

„Го проучуваме и се консултираме со другите учесници во разговорите и со САД“, рече портпаролот.

Евентуално постигнување договор по оспоруваната нуклеарна програма на Иран би водело кон укинување на американските санкции на иранската нафта, можност што уште во најава придонесува за пад на цените на нафтата на светските берзи.

ПОСЛЕДНИ

Руските дезинформации за уништен „Леопард“ со германски екипаж во македонските медиуми виа Б-92

Во очај да покаже какви – такви резултати на бојното поле, соочено со постојани загуби на територии, жива сила и воена опрема, како и...

Елмас добива нов тренер во Наполи?

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQTимот на Наполи игра прилично слабо од почетокот на сезоната, а претседателот Аурелио...

Меѓународен ден на Бошњаците/ Доко: Да работиме заедно за попрогресивна земја

Скопје, 26 септември – 28 септември – Меѓународниот ден на Бошњаците денеска во Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците беше одбележан преку организирана...

Древен гроб на Маите пронајден во текот на изградба на железница во Мексико

Мексиканските археолози откопаа богато украсени остатоци од човечки скелет во гробница стара повеќе од илјада години, во област каде што работниците ја завршуваат изградбата...