Ескобар: С. Македонија е силен партнер и лојален пријател на САД

Заменикот-помошникот на државниот секретар на САД задолжен за Западен Балкан, Габриел Ескобар денеска потенцирал дека С. Македонија направила тешки реформи и заслужува да оди напред во европската интеграција.

-Јазикот и културниот идентитет не се спорни за САД, но сепак земјата треба да одржи конструтивен дијалог со соседите. САД остануваат на страната на Македонија и ќе бидат силен поддржувач. Нашето искуство со вашата земја е дека е силен партнер, лојален пријател, голем поддржувач на транс-атлантската заедница. Северномакедонците се европејци, историски, културно и економски. С. Македонија е дел од Европа и ќе биде важен учесник во транспортот, ИТ секторот, па се до енергетскиот сектор. С. Македонија го заслужи правото да се движи напред во процесот, рекол Ескобар во изјава за Тв Сител.

ПОСЛЕДНИ

Пред седум години излезе како маскота со Серхио Рамос, денес ќе игра против него🎥

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQЛамин Јамал е последниот голем талент кој излезе од познатата академија на Барселона,...

Роналдо продолжува да руши рекорди🎥

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQЕкипата на Ал Наср со 1:2 победи против Ал Тае во Сауиската лига, а херој беше...

Груби: Владата преку обврзници им помага на општина Тетово и Желино да ги подмират неплатените обврски

Владата на Република Северна Македонија преку финансискиот инструмент- структурни обврзници издадени од страна на Министерството за финансии ќе им помогне на општините Тетово и...

Проблем за Тен Хаг, Манчестер Јунајтед остана без двајца дефанзивци

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQДефанзивците на Манчестер Јунајтед, Лисандро Мартинез и Серхио Регилон се здобија со повреди...