Државниот дом на народите на БиХ денеска ќе расправа за пониски цени на горивата и поевтини намирници

На итната седница закажана за денеска, Домот на народите на Парламентарното собрание на БиХ се очекува да разгледа и усогласи два владини извештаи, што се очекува да доведе до пониска цена на горивата во државата, како и на некои основни прехранбени производи.

Претставничкиот дом и Домот на народите на државниот парламент претходно ги усвоија тие два закона (за ДДВ и акцизи), но во различни текстови, па затоа беше неопходно да се усогласат меѓу двата дома. Во март годинава Претставничкиот дом усвои предлог за измена на Законот за акцизи во Босна и Херцеговина, според кој горивото во Босна и Херцеговина би поевтинувало и до половина конвертибилна марка за период од шест месеци, со можност за продолжување за дополнителни три месеци.

Потоа, Домот на народите на Парламентарното собрание на БиХ го усвои истиот закон, но со рок на важност од само 30 дена. Затоа, беше потребно усогласување на текстот на предложениот закон меѓу двете комори, а Комисијата за усогласување го усогласи на тој начин што акцизите за гориво се укинуваат за период од шест месеци со можност за продолжување за дополнително три месеци.

Кога станува збор за Законот за изменување и дополнување на Законот за данокот на додадена вредност, станува збор за воведување на нулта стапка на ДДВ за основните прехранбени производи, храна и опрема за деца, семенски и саден материјал и 22 отсто за луксузни стоки.

ПОСЛЕДНИ

Меси испратен со свирежи, тој имаше одговор за фановите🎥

Што ќе се случува во последното коло во Серија А, Ла Лига и Лига 1 ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=QLKC01XSZ7IЛионел Меси синоќа го одигра својот последен натпревар...

Османи објави план од 9 чекори за нормализација на ситуацијата во Косово

Претседавачот со ОБСЕ, министерот Бујар Османи, објави план во девет чекори за деескалација и нормализација на тензиите на северот на Косово. Планот, како што се...

Во експлозија кај Днепар 20 повредени, меѓу кои пет деца

Руска ракета погоди двокатна станбена зграда во близина на Днепар, при што се повредени најмалку 20 лица, меѓу кои пет деца, соопшти синоќа шефот...

Попладне пороен дожд и грмежи

Времето денеска претпладне ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Oд пoпладневните часови на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и...