Досега 165 бродови однеле жито од украинските пристаништа

Вкупно 165 бродови ги напуштија украинските пристаништа од спроведувањето на договорот за жито со Украина, соопшти во неделата Министерството за инфраструктура на земјата преку Фејсбук.

„На 18 септември десет бродови со 169,3 илјади тони земјоделски производи за земјите од Африка, Азија и Европа треба да тргнат од пристаништата Одеса, Чорноморск и Јужни“, соопшти Министерството.

Договорот, усвоен од Украина и Русија во јули, овозможи продолжување на виталниот извоз на грантови од украинските пристаништа на Црното Море.

Овој голем дипломатски пробив, постигнат со посредство на Обединетите нации и Турција, имаше за цел да ја олесни глобалната криза со храна предизвикана од војната во Украина.

 

ПОСЛЕДНИ

Официјално: Малдини го напушти Милан

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusТоа што се најавуваше сега доби официјална потврда, Паоло Малдини и Милан се разделија.Италијанскиот клуб со официјално соопштение...

Јувентус ги информирал Реал и Барса дека излегува од Суперлигата

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusОд Јувентус испратиле писмо до Реал Мадрид и Барселона со кое ги информираат двата клуба дека „бјанконерите“ стартувале...

Ди Марија: Заминувам од Јувентус со горчлив вкус

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusАнхел ди Марија официјално го потврди заминувањето на Јувентус, после само една година.Ди Марија сезонава во Серија А...

Топ 10 најголеми фудбалски дербија 🎥

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusА што се смета за дерби натпревар ? Локација! Многу дербиња се меѓу локалните ривали. Ова им олеснува...