Директорот на аеродромот Хитроу: Хаосот во воздушниот сообраќај би можело да потрае и до 2023 година

Одложувањата и прекините на авиокомпаниите поради тековниот пораст на патувањата по пандемијата може да траат уште 18 месеци, изјави извршниот директор на еден од најпрометните аеродроми во Европа.

„Ова нема да биде брзо решение“, изјави извршниот директор на аеродромот Хитроу, Џон Холанд Кеј, за Кристофер Џаспер на Блумберг во извештајот објавен во вторникот, пренесува Business Insider.

Холанд-Кај рече дека авиокомпаниите сè уште треба да ангажираат повеќе персонал за да се справат со големата побарувачка за патувања и дневната граница за патници наметната од Хитроу може да остане на сила до следното лето.

„Апсолутно е можно да имаме уште едно лето со ограничувањата кои се сè уште на место. Ќе бидат потребни 12 до 18 месеци, а не само во Хитроу“, изјави Холанд Кеј за Блумберг.

Поплавата од откажувања на летови, инциденти со изгубен багаж и прекини станаа глобален кошмар за авиоиндустријата која сè уште се оптеретува од бранот отпуштања од пандемијата.

Авиокомпаниите и аеродромите се обидуваа да ги објаснат доцнењата, понекогаш обвинувајќи се едни со други или дури и за бојата на куферите, и за луѓето кои работат од дома.

За да се справи со хаосот, Хитроу воведе ограничување од 100.000 патници дневно кои летаат од аеродромот на 12 јули. Во соопштението, Holland-Kaie исто така побара од авиокомпаниите да престанат да продаваат летни билети за да го „ограничат влијанието врз патниците“.

Тој изјави за Блумберг дека авиокомпаниите се одговорни за ангажирање на персонал на земја, како што се ракувачи на багаж, оператори на воздушни мостови и персонал за обработка на пријавување.

Хитроу процени дека повеќето копнени оператори на авиокомпании имаат само околу 70 отсто од персоналот што им е потребен за да се справат со патничкиот сообраќај на нивоа пред пандемијата.

Пред пандемијата, Хитроу со години беше најпрометниот аеродром во Европа, примајќи до 80 милиони патници годишно. Во јунскиот извештај на инвеститорот се вели дека очекува да превезе 54,4 милиони патници оваа година.

ПОСЛЕДНИ

Пред седум години излезе како маскота со Серхио Рамос, денес ќе игра против него🎥

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQЛамин Јамал е последниот голем талент кој излезе од познатата академија на Барселона,...

Роналдо продолжува да руши рекорди🎥

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQЕкипата на Ал Наср со 1:2 победи против Ал Тае во Сауиската лига, а херој беше...

Груби: Владата преку обврзници им помага на општина Тетово и Желино да ги подмират неплатените обврски

Владата на Република Северна Македонија преку финансискиот инструмент- структурни обврзници издадени од страна на Министерството за финансии ќе им помогне на општините Тетово и...

Проблем за Тен Хаг, Манчестер Јунајтед остана без двајца дефанзивци

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ https://www.youtube.com/watch?v=gTf9xIolFwQДефанзивците на Манчестер Јунајтед, Лисандро Мартинез и Серхио Регилон се здобија со повреди...