Деветкратниот германски шампион нема да игра вечерни натпревари поради енергетската криза

Тимот на Нирнберг кој е втор најуспешен германски клуб по бројот на освоени титули веднаш зад Баерн Минхен и пред Борусија Дортмунд нема да игра вечерни натпревари.

Градскиот совет донесе одлука да го ограничи користењето на рефлектори, па така второлигашот поради енергетската криза нема да игра вечерни натпреари.

Инвазијата на Русија во Украина предизвика голем скок на енергијата во целиот свет, а Германија која многу зависеше од руската енергија се обидува да ја намали потрошувачката со приближувањето на зимата.

„Греењето ќе остане исклучено по договорот со германската лига, а рефлекторите нема да се користат после 21:00 часот“, соопштија од градот.

Зад себе низ историјата Нирнберг има девет шампионски титули и во овој момент се наоѓаат на 13. место во Цвајт.

Коментари
ПОСЛЕДНИ

Меси испратен со свирежи, тој имаше одговор за фановите🎥

Што ќе се случува во последното коло во Серија А, Ла Лига и Лига 1 ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=QLKC01XSZ7IЛионел Меси синоќа го одигра својот последен натпревар...

Османи објави план од 9 чекори за нормализација на ситуацијата во Косово

Претседавачот со ОБСЕ, министерот Бујар Османи, објави план во девет чекори за деескалација и нормализација на тензиите на северот на Косово. Планот, како што се...

Во експлозија кај Днепар 20 повредени, меѓу кои пет деца

Руска ракета погоди двокатна станбена зграда во близина на Днепар, при што се повредени најмалку 20 лица, меѓу кои пет деца, соопшти синоќа шефот...

Попладне пороен дожд и грмежи

Времето денеска претпладне ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Oд пoпладневните часови на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и...