Десетти протест против францускиот предлог, повторно засилено полициско обезбедување

Вечерва после 19 часот започна десетиот протест против францускиот предлог-преговарачка рамка, на кој се бара Владата да не го прифати.

Протестот е организиран под мотото „Ултиматум – не благодарам“ со поддршка на опозициските ВМРО-ДПМНЕ и Левица.

Како и вчера, протестниот марш ќе помине покрај плоштадот „Скендербег“ и покрај зградата на МНР, се до крајната цел – Собранието.

Дел од протестите денеска е и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски заедно со најтесното партиско раководство, како и дел од градоначалниците кои доаѓаат од најголемата опозициска партија.

Протестната поворка е проследена со тапани и патриотски песни, а постојано е набљудувана од засилено полициско обезбедување.

Поради инцидентите што се случија минатата недела кај плоштадот „Скендербег“, има голем број полициски специјалци во овој реон од градот.

Утре протестот ќе се одржи во 12 часот, пред почетокот на собраниската седница, на која ќе се расправа за Информација за содржината на Предлог преговарачката рамка што ја достави Владата.

ПОСЛЕДНИ

Тотенхем постави негативен рекорд во Премиер лигата

Тотенхем имаше одличен старт и беше на врвот на Премиерлигата, но потоа следуваше период на лоши резултати и постави негативен рекорд.Лондонската екипа во...

Неверојатно промашување на Кварацхелија🎥

Јувентус и Наполи играат возбудлив натпревар кој на полувремето заврши без голови, но со многу шанси.Најзрелата ја пропушти Квича Кварацхелија, кој имаше „пенал...

Белингам мора на операција!?

Џуд Белингам оваа сезона е убедливо најдобриот фудбалер на Реал Мадрид, но тренерот Карло Анчелоти ги загрижи фановите.Англичанецот има проблем со рамото и...

Адеми му честиташе на Џафери: Али Ахмети ја руши секоја политичка бариера за Албанците 

Координаторот на пратеничката група на ДУИ, Арбер Адеми преку објава на социјалните мрежи му честиташе на Талат Џафери за кого беше одлучено на последниот...