„Де Јонг треба да ја тужи Барселона, за да престане ова малтретирање“

Поранешниот капитен на Манчестер јунајтед, Гери Невил смета дека Френки де Јонг треба да ја тужи Барселона за мобинг.

Холандскиот играч за врска трпи притисок од раководството и тренерот Чави, дека или треба да си замине или да се откаже од најмалку 40% од платата за да остане на „Камп Ноу“.

Барселона, која штотуку потроши 90 милиони евра само за обештетување за доведување на Роберт Левандовски и Рафиња, не му платила на Де Јонг 17 милиони долари.

Според медиумите, овој долг е причината поради која Де Јонг одбива трансфер и не сака да замине од „Олд Трафорд“.

„Де Јонг треба да преземе правни мерки против Барселона, а играчите да застанат на негова страна. Барселона троши огромни сума за купување на нови фудбалери, а не ги плаќа тие што се под договор. Тоа е неморално и претставува кршење на правата на фудбалерот. ФИФПро мора да се спротивстави на ова малтретирање и да го спречи“, порача Невил.

Коментари
ПОСЛЕДНИ

Официјално: Малдини го напушти Милан

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusТоа што се најавуваше сега доби официјална потврда, Паоло Малдини и Милан се разделија.Италијанскиот клуб со официјално соопштение...

Јувентус ги информирал Реал и Барса дека излегува од Суперлигата

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusОд Јувентус испратиле писмо до Реал Мадрид и Барселона со кое ги информираат двата клуба дека „бјанконерите“ стартувале...

Ди Марија: Заминувам од Јувентус со горчлив вкус

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusАнхел ди Марија официјално го потврди заминувањето на Јувентус, после само една година.Ди Марија сезонава во Серија А...

Топ 10 најголеми фудбалски дербија 🎥

Топ 10 најголеми фудбалски дербија ↓↓↓https://www.youtube.com/watch?v=u6Zl0WYIHusА што се смета за дерби натпревар ? Локација! Многу дербиња се меѓу локалните ривали. Ова им олеснува...